Originální název: While Mortals Sleep

Argo - 2014
ISBN: 9788025711033

Argo (2014) 9788025711033 216 Elektronická kniha
Argo (2014) 978-80-257-1012-8 216 Překlad: Štádler, Petr

Třetí posmrtně vydaná sbírka Kurta Vonneguta nám předkládá další originální povídky z počátku autorovy kariéry. S působivou jasnozřivostí v nich autor pitvá soudobou honbu za penězi, láskou a věhlasem, která svérázně formuje osudy jeho postav.
Brilantní technik George se tak rozhodne pro dráhu obchodního cestujícího, která mu umožní žít se svou mluvící lednicí Jenny, mladá, idealistická sekretářka Amy se zamiluje do bankovního lupiče na útěku, štědré životní pojistky vyvolají epidemii sebevražd, ambiciózní a sebevědomý stavitel silnic si doma hraje s vláčky, dokud mu jeho fantazijní říši nezničí nemilosrdný ženský element, zapšklý novinář je přinucen předsedat výboru soutěže o nejlepší vánoční osvětlení, čímž mu do života zasáhne nejprve podezřele rozhazovačný kriminálník a poté i vánoční zázrak, postarší vdova po chovateli prasat dostává dojemné milostné dopisy od tajemného muže a rozhodne se čelit realitě tím, že se za ním vypraví osobně…
V souboru Když smrtelníci spí Vonnegut se sobě vlastní obrazotvorností, pozorovatelským nadáním i humorem výstižně zachycuje, jak vypadá nebo by mohl vypadat svět kolem nás. (Založil/a: Laponka)

togaf
  13. 11. 2014, 14:14
Tento soubor povídek je slabší než Vonnegutovi romány, ale i tak je to ve svém žánru nadstandart. Dokážu mu i odpustit lehké moralizování. Navíc mám slabost pro šťastné konce a těch tu je požehnaně.
Tanmut
  17. 7. 2014, 0:12
Zatím nejslabší Vonnegutova povídková sbírka. Příběhy výhradně o mezilidských vztazích, které vždy zakončí nota lidské dobrosrdečnosti; snad aby se paničky, jež je v padesátých letech v magazínech čítávaly, mohly u plotny dojmout. Po jeho sžíravém humoru není téměř památky.
Nejlepší povídky: Epizootie, Pomuckat se za sto dolarů, Hochštapleři.