Ta druhá zapisovatelka

Ta druhá zapisovatelka Originální název: The Other Typist

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-524-4

Jota (2014) 978-80-7462-524-4 400

Černá komedie z pulzujícího New Yorku dvacátých let. S měnící se rolí ženy v moderním světě přicházejí nové, dosud neznámé a vzrušující výzvy.
Rose Bakerová pečetí lidské osudy – stisknutím několika kláves psacího stroje může poslat člověka třeba na doživotí do vězení. V pozici stenotypistky na policejní stanici v New York City je Rose něco jako velekněžka. Přiznání jsou jejím denním chlebem. Jenže se píše rok 1924, a tak přestože musí běžně vyslechnout i ty nejdrastičtější detaily přestřelek, rvaček na nože a vražd, sotva vyjde z výslechové místnosti, je zase jen příslušnicí slabšího pohlaví, která se hodí nanejvýš na zakládání spisů a vaření kávy.
Venku přitom naplno propuká nová éra a není divu, že se v prostředí New Yorku cítí Rose zmatená. Pryč jsou viktoriánské představy o tom, co je přijatelné. Ženy všude kolem ní si nechávají stříhat vlasy nakrátko, kouří, chodí do barů. Jenže prudérní Rose uvízla kdesi v blednoucím světle dob dávno minulých, a tak hledá zkušeného průvodce životem, který jí v dětství scházel. Když na stanici mezi stenotypistky nastoupí nová dívka, oslnivá Odalie, Rose navzdory svým předsevzetím podlehne jejímu kouzlu. Jak obě ženy proplouvají mezi blyštivým podsvětím náleven po nocích a prací na stanici ve dne, nechává se Rose stále hlouběji vtahovat do Odaliina světa vysokých sázek. A její fascinace Odalií se záhy promění v posedlost, ze které se možná už nikdy nevzpamatuje. (Založil/a: Barabura)

#komedie

togaf
  24. 4. 2014, 15:09
Černá komedie je trochou nadsazené hodnocení, místy to opravdu vtipné je, ale komedie ne. Rose mi lezla na nervy, zato Odalie byla perfektní, fandila jsem jí. A přestože to bylo zbytečně dlouhé, poslední stránka za to stála.
Kůstka
  3. 11. 2014, 15:11
Zase jednou knížka, o které budu přemýšlet ještě pár dní po dočtení. Zaujala mě nejdřív hlavně obalem, později i anotací. A jelikož tu nechci spoilerovat, čemuž bych se asi neubránila, protože mám vážně plno dojmů, tak ji jen doporučím dál :) Není to přímo historické, není to ani žádná detektivka, kde byste museli číst dlouhé odstavce popisující detaily vražd, je to hlavně o dvou zapisovatelkách, o jejich životech.. A je vážně neuvěřitelné, čeho jsou lidi schopni.
Kosac
  2. 11. 2016, 9:36
Výborná kniha, která mě překvapila tak, jak jsem to od ní absolutně nečekal. Autorka vypráví pomalu, ale s ohromnou jiskrou. Někoho to možná bude nudit, ale mě to díky jejímu vypravěčskému stylu moc bavilo. I když se v ději často nic podstatného nedělo. Samo finále knihy je nečekaná pecka.
katesek
  2. 8. 2016, 21:17
Hodne ctiva knizka, obzvaste pro ty, co si radi prectou o pribehu dvou zen. Jako debut této autorky to hodnotim velmi kladne.