Představy o dvacátém století

Představy o dvacátém století
Originální název: Forestilling om det tyvende arhundrede
Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-488-X

Argo (2003) 80-7203-488-X 342

Když v roce 1988 vyšel tento autorův debut, způsobil senzaci. Byl označen za nejlepší dánskou prvotinu desetiletí a autor za něj sklidil několik literárních cen. Kniha vlastně ani jako debut nepůsobí, naopak vyvolává dojem, že se jedná o dílo autora zralého, zkušeného a sebevědomého. Je svérázně pojatými dějinami dánských snů, tj. (nezřídka idealizovaných) představ, které si Dánové o sobě vytvářeli v posledních zhruba pěti stech letech. Autor se s nimi a především s jejich odvrácenou stranou nemilosrdně vyrovnává v duchu magického realismu a jeho neomezených možností s nadsázkou, s černým humorem a sarkastickým šklebem. V tomto románu se poprvé objevují témata a motivy, které spisovatel rozvíjí ve svých dalších dílech, mj. i v u nás úspěšných a oblíbených knihách Příběhy jedné noci (česky 1999) a Cit slečny Smily pro sníh (česky 1997).

TomToman
  30. 3. 2015, 14:03
Už jsem četl před časem a stále mi některé střípky osudů postav zůstávají v hlavě. Chtěl bych se dokopat i k dalším jeho knihám, ale kromě Citu slečny Smilly pro sníh jsem zatím žádnou další nečetl. Snad se k tomu taky dostanu... Jistě stojí za přečtení!
Pend
  9. 12. 2014, 8:09
Z té knihy mám docela rozporuplné pocity. Na jedné straně jsou tam fantastické pasáže s neskutečnou atmosférou, na druhou stranu se v řadě míst autor prakticky vykrádá. A osudy jednotlivých postav jsou bohužel silnější než samotný příběh. Tím nechci říct, že je to špatná kniha, na debut rozhodně.
teite
  29. 11. 2013, 20:58
Kniha nejspíš stojí za přečtení a je určitě kvalitní, avšak na mě tu chyběl silnější příběh, který jsem našla v jiných autorových dílech.
Achája
  11. 11. 2012, 0:40
Tak tahle knížka určitě stojí za to být přečtena. Atmosféra magických příběhů spolu s typicky hoegovským stylem vyprávění tvoří něco jedinečného co tu ještě nebylo.
h2o
  17. 1. 2014, 23:54
Fiktivní biografie vyprávějící dějiny, které se klidně mohly přihodit. A především brilantní úvaha nad opravdu palčivými tématy všech epizod 20. století