Pavouci

Pavouci
Poprvé vydáno celosvětově: 1957

Státní nakladatelství v Praze - 1960

Státní nakladatelství v Praze (1960) 810

Korolkovův román - kronika je výsledkem dlouholeté autorovy práce a úvah nad událostmi, které vedly k druhé světové válce. Autor se zúčastnil norimberských procesů a načerpal veliké množství dokumentárních dat, která jeho práci velmi posloužila.
Spisovatel o tom říká v úvodu: "Později, když jsem pracoval v Berlíně, pokračoval jsem v hromadění dokumentárního materiálu: přehraboval jsem se v archívech gestapa, četl jsem protokoly o výsleších účastníků hnutí odporu, deníky a paměti, poslouchal jsem vyprávění o nedávných událostech. Čerpal jsem materiál nejen z německých pramenů. po válce zaplavily západní Evropu potoky memoárové literatury. S různými záměry se autoři pustili do psaní. Jedni proto, aby odhalili pravdu, druzí proto, aby ji skryli a aby falšovali dějiny. Hodnocení událostí bylo rozmanité, ale mne zajímala fakta, spolehlivá a konkrétní."
Politické děje se v tomto díle prolínají a osudy obyčejných lidí v různých evropských zemích. Čtenář se přenáší z finsko-ruských zasněžených plání do slunného Řecka, z Londýna, kde lidé hynou pod sutinami domů, do okupované Francie, z gestapáckého Německa do Itálie, kde se ctižádostivý Hitlerův partner Mussolini snaží vyzískat co nejvíce ze svého spojenectví a posílá chladnokrevně Italy na smrt.
Korolkov vytvořil mohutný obraz doby, barvitý, počínající oslavou Lidové fronty ve francii r. 1935 a končící napadením Sovětského svazu. (Založil/a: Antonín)

Jurij Michajlovič Korolkov Jurij Michajlovič Korolkov