Podtitul: Příběh z roku 2140

Fragment - 2013
ISBN: 978-80-253-1745-7

Fragment (2013) 978-80-253-1745-7 256 pod názvem Deklarace smrti
Fragment (2007) 978-80-253-0493-8 256 pod názvem Přebyteční

Velká Británie, rok 2140. Život na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika - největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata Deklarace - každý obyvatel může mít jen jedno dítě... Kdo zákony poruší, bude potrestán.
Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za "Přebytečnou". Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce? (Založil/a: Toffife)

janeicka
  17. 11. 2014, 18:32
Tak jsem zase jednou zkusila sci-fi pro mladé a radši jsem to asi neměla dělat :-) Jak téma zprvu vypadalo zajímavě, tak se zase zvrtlo v první lásku, hledání rodičů a sebeobětování. Myslela jsem, že se dozvím víc o samotném systému, ale kniha se soustředila jen na hlavní hrdinku Annu. Autorka mohla s celým konceptem naložit o hodně líp, ale to by pak už nebyla jednoduchá četba pro mladé...
togaf
  31. 7. 2016, 17:30
Začátek je slabý odvar Jany Eyrové, pak už je to jen natahované a rádoby šokující. A samozřejmě to má ten "správný" konec, je to přece youg adult. Anniny rádobymelancholické sebezpytné chvilky ve mně vyvolávali vzpomínky na knihu Kazua Ishigura Neopouštěj mě, hořké vzpomínky, Neopouštěj mě je výborný román, Deklarace smrti ne.
Tanmut
  5. 10. 2014, 20:12
Rozhovor:
-"Taková deklarace by měla existovat..."
-"... na cigány."
Tolik k tomu, proč jsem se tuhle dystopii pro dívky rozhodl přečíst.

Pokud má člověk rád klasickou science fiction, musí mu toto dílko nutně připadat hloupé. A svým způsobem má pravdu; klasické sci-fi romány jsou dílem mužů-intelektuálů pro čtenáře, kteří dokáží předložený text náležitě zpracovat, zatímco moderní dívčí vědeckou fantastiku je třeba pojmout z technické (rozuměj vědecké) stránky jednodušeji s větším důrazem na hrdinku a její duševno. Zde jsou ostatně věda a historie odbyty pár větami, jako kulisa to ovšem stačí.

Hned ze začátku jsem pojal jisté podezření, když jsem si přečetl "Vytáhla svůj poklad a celá se chvěla vzrušením. Ta hebká růžová věc mezi prsty..." To se nakonec ukázalo být liché.
Příběh o bizarním ústavu s přebytečnými dětmi má jednoduchý a předvídatelný děj, primitivní sloh a prvoplánovitě univerzální poselství. Do postav se ani nedá moc vžít, protože jsou to všechno jen takové figurky - včetně hrdinky samé. Pokusy o šokující scény vyznívají vinou nevypsanosti nebo absence talentu autorky (je-li jí vůbec) naprázdno. Naštěstí se dá kniha sfouknout rychleji, než by jeden čekal, zvlášť když posledních čtyřicet stránek tvoří teasery na další podobné literární útvary.
Jste-li teenager a/nebo dívka, klidně si jednu dvě hvězdy přidejte, já se dalším pinktopiím budu raději vyhýbat.

"Taková deklarace by měla existovat," prohlásilo druhorozené dítě. Ne, nemyslím si, že by tento druh literatury zbystřoval úsudek.
včelka
  17. 4. 2015, 23:24
Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho, takže když jsem se k ní shodou náhod dostala, měla jsem celkem velká očekávání. Ale ta se však naplnila asi z půlky..
Rozhodně se mi líbil nápad. Žádné nadpřirozené bytosti, jen pokrok ve vědě (Který je do budoucna velmi pravděpodobný).. Věc, která se mi naopak nelíbila, že kniha je poměrně dětsky napsaná. (což dává smysl, vzhledem k věku hlavní hrdinky), ale nechápu smysl toho, proč se autorka mermomocí snažila do knihy narvat romantickou linku. O.o 15ti letí teenagerové, skoro se neznající, si vyznají lásku.. Jako opravdu? :D
Přesto knížku řadím do lepšího průměru slabšími 4mi hvězdičkami. ;)
Nikolka001
  8. 6. 2013, 17:04
Kniha se mi velice líbila.Příběh byl velmi zajímavý a v některých částech velice smutný.Tato kniha donutí člověka přemýšlet nad životem.Doporučuji.
hous.enka
  14. 7. 2016, 10:45
Aktuálně jedu na vlně young adult sci-fi, takže Deklarací smrti jsem nadšená. Myšlenka s lékem na smrtelnost je podle mě výborná a i řešení s dětmi se mi zdá dobře zpracované. Ano, postavy jsou lehce schematické. Ano, Anniny deníkové záznamy jsou, jako by je psalo desetileté dítě. A ano, je tu ta linka se zamilovaným párem (ale to pociťuji až v poslední části knihy). Jenže pak tu je ten zmíněný lék, skvěle popsané prostředí výchovného střediska, interakce mezi jednotlivými dětmi i jejich ředitelkou a hlavně ta deklarace smrti, kdy automaticky (pokud to v 16 letech neodvoláte) se stáváte poživatelem léku proti smrtelnosti... S ohledem na to všechno hodnotím Deklaraci smrti velmi kladně.
tomdra
  8. 7. 2013, 10:39
Zajímavej příběh z budoucnosti. Jen doufám, že se to za 100 let nestane pravdou. Kdo by chtěl žít na věky ve starém těle?! Jinak knížka byla pěkná.
veronikaS
  1. 10. 2014, 18:34
Velice dobrý nápad, který byl dobře zpracován.Kniha je pěknou dystopií (ukázkou jak by to tu mohlo za nějaké ty roky vypadat).Sice bych nechtěla aby to tak bylo ale vážně dobrá kniha ,která mi utkvěla v paměti i přesto že už jsem ji četla před nějakou dobou.Příběh byl vážně skvělý jen jsem občas nesouhlasila s Annou a jejími rozhodnutími.Uděluji 5 hvězdiček.
Lucielle
  23. 8. 2013, 22:19
Odpočinková četba na pár dní, s myšlenkou, která se možná jednou stane skutečností, nicméně tuto knihu bych zařadila spíš do dětské knihovny.
Nikiss
  9. 2. 2013, 21:28
Tuhle knížku jsem milovala a už jako "Přebytečné" jsem to přečetla snad 10x, už se těším,až si to pod novým názvem přečtu po jedenácté! :)
R-oxy
  15. 9. 2012, 9:35
Hezký příběh, zase něco jiného než čtu. :) Ze začátku jsem si myslela, že to je spíš víc dětské čtení, protože způsob, jakým psala Anna do deníčku byl.. no, dětský. Ještě, že jsem knížku nepřestala číst, jak jsem měla v plánu, protože bych přišla o zajímavý zážitek. :)
mssecret
  30. 1. 2014, 17:50
Knihu mi doporučil můj 13tiletý synovec, a přestože sci-fi příběhy zrovna nemám v oblibě, tak tato kniha mě svým dějem doslova pohltila a přečetla jsem ji jedním dechem.
Lihusiatko
  17. 7. 2013, 15:26
Veľmi dobré myšlienka a skvelý príbeh. Celú knihu som ale mala pocit, že kniha je výhradne písaná teenegerským štýlom a určite to nebolo preto, že hlavná hrdinka má 15 rokov.
Dobrá oddychovka na jedno popoludnie.
Miestami som si predstavila aké by to bolo keby som si v mojom veku vzala "ten" liek...
owečka007
  2. 7. 2013, 16:32
Pekna kniha, ale ocekavala jsem od ni vic. Treba vzpouru a pak vitezstvi. Mela, podle me otevreny konec.
Nejspis je to vec nazoru, ale jinak se cetla dobre a prectenou jsem ji mela cca za 3 dny.