Velkoadmirál Erich Raeder

Podtitul: Můj život

Grada - 2014
ISBN: 978-80-247-4653-1

Grada (2014) 978-80-247-4653-1 474

Vlastní kniha pamětí vrchního velitele německého válečného loďstva v průběhu druhé světové války nám podobně jako paměti ministra zbrojního průmyslu Alberta Speera odhalí principy fungování nacistického režimu z pohledu člověka na jeho špici. Erich Raeder v knize popisuje období celé své kariéry, která trvala 49 let od popisu úspěšné námořní strategie, kterou se proslavil již během první světové války, až po dramatické vyvrcholení v podobě roztržky s Hitlerem v roce 1943. Velkoadmirál byl přímým členem Hitlerovy plánovací skupiny a budeme tak přímými svědky událostí během tajných mítinků, které předcházely útoku na Polsko, Norsko nebo Rusko. Raeder ve své knize rovněž zveřejnil předtím neznámé informace ohledně operace Seelöwe ? plánu na invazi do Velké Británie. Po skončení války byl Raeder obviněn před Mezinárodním soudním tribunálem z válečných zločinů a odsouzen k doživotnímu žaláři. Jeho žena Erika pak během padesátých let vedla úspěšnou kampaň za jeho propuštění, kterého bylo z důvodu závažné nemoci dosaženo 26. září 1955. Po propuštění napsal tyto paměti. Erich Raeder zemřel 6. listopadu 1960 v Kielu. (Založil/a: samara)