Hrůzy lásky a nenávisti

Hrůzy lásky a nenávisti Originální název: Hrůzy lásky a nenávisti

Československý spisovatel - 1991

Československý spisovatel (1991) 424

HRŮZY LÁSKY A NENÁVISTI obsahují dvě novely, které spojuje téma křivdy a bezpráví. Hrdinové první novely ZRŮDIČKA se střetávají se zakomplexovaným a podivně úchylným sanitářem Mlčochem, jehož závist vůči úspěšným a schopným lidem se mění v chorobnou nenávist a touhu po moci. V druhé novele HRŮZY LÁSKY A NENÁVISTI, kterou autorka psala a zasadila do roku 1990, se rozvíjí hrůzně přesvědčivý příběh Jany Kratinové. Ve svém mládí projevovala Jana značně asociální sklony a poznala lásku ve všech možných zdeformovaných podobách ještě jako nezletilá. K těmto neradostným zkušenostem přibyly časem nemanželská dcera a nenávist člověka, který si mocí a násilím na Janě vynutil intimná poměr. Milosrdný čas postupně dovolá Janě zapomenout na hrůzy jejího mládí a za několik let se šťastně provdá za úspěšného spisovatele. Ale ani po mnoha letech, kdy už i Janino jméno proniklo do literárního světa, se nenávist otce její nemanželské dcery neotupila, právě naopak. Podaří se mu získat ke spolupráci senzacechtivé novináře a ti podle jeho režie, překroucenými fakty a záměrnými polopravdami, vyvolávají skandál kolem minulosti manželky známého umělce. (Založil/a: Karotka)

Keatin
  9. 11. 2014, 12:17
Styl psaní paní Frýbové mám ráda, i tentokráte jsem knihu slupla jako malinu a nelituju, že jsem strávila opět malou chvíli v její společnosti. Miluju knihy z prostředí psychologů, poraden atd., a nevadí mi, že se děj odehrává v 80. letech 20. století, ba naopak. Navzdory všem hnidopichům, kteří Frýbovou odsuzují právě za to ....Zamlouvala se mi více novela Zrůdička, ale to spíše pro celkový náboj, kdy to tzv. svištělo, druhá novela tak svižná nebyla a navíc mi strašně lezl na nervy p. soudruh ředitel Ostrčil, vylízané pako, které bych ještě teď nakopala do patřčiných míst ...zase na druhou stranu, taková psychologická sonda do jeho prožrané osobnosti, nebyla na škodu.