Jan Žižka z Trocnova

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Nezjištěno / Jiné - 2014
ISBN: 978-80-7390-108-0

Nezjištěno / Jiné (2014) 978-80-7390-108-0 272

Bývali Čechové statní jonáci - jen pouhá zmínka o naší zemi vyvolávala hrůzu na dvorech nejmocnějších středověkých států. Největší děs vzbuzovalo jméno Jana Žižky z Trocnova. Tento neohrožený husitský hejtman rozdrtil několik křížových výprav, které se pokoušely o likvidaci českého pokusu o reformu katolické církve. Paradoxem je, že o životě jedné z nejvýraznějších postav naší historie většina lidí ví jen naprosté minimum. Žil, byl, vítězil, oslepl a zemřel. To je na takového velikána docela málo. Mezeru v našich znalostech se proto pokusil zaplnit skvělý český historik Václav Vladivoj rytíř Tomek. A opravdu se mu to podařilo. (Založil/a: Katniss Lavender)

VaclavB
  11. 1. 2015, 13:31
I když je tato Žižkova biografie v dnešní době dosti vousatá, je nabitá fakty, které autor poctivě zpracoval do kvalitní knihy. Některá fakta získaná pozdějšími historiky v knize chybí (např. bitva u Grunwaldu). Nevím, jak text ovlivnil transfer do současného jazyka (originál z 19.století jsem nečetl), ale i tak je to poutavé čtení. Jen mi trochu vadí autorova zaujatost pro a proti jednotlivým stranám v husitských válkách. Je vidět, že autoři scénářů filmů husitské trilogie z 50. let hojně čerpali i z Tomka a některé scény ve filmu se mi při čtení živě vybavovaly. Za sebe dávám 70%