Lotyšská kultura a Jednota bratrská

Lotyšská kultura a Jednota bratrská

Podtitul: České kontexty lotyšských kulturních tradic v 17. - 20. st.

Karolinum - 2014
ISBN: 978-80-246-2284-2

Karolinum (2014) 978-80-246-2284-2 324

Anotace
Monografie přináší nové pohledy na souvislosti lotyšské a české literatury a kultury a rozšiřuje poznatky o působení naší náboženské reformace v Pobaltí, zejména v Lotyšsku. Autor nejprve shrnuje základní historická fakta o Pobaltí, typologicky je srovnává s českou situací a jádro práce poté strukturuje podle Komenského programu nápravy „moudrosti mysli“, „zbožnosti srdce“ a „životního klidu“. První část je věnována zvláště působení Komenského pedagogického díla a jeho paralelám v Lotyšsku, druhá a třetí část se zabývá lotyšskou literaturou související s ochranovským hnutím a jejími českými kontexty. Za příznačný svorník s českou kulturou je považován sociální, národní a politický aspekt lotyšské „kultury srdce“, do jejíchž základů byl uložen také odkaz Husa a husitství, Komenského a českobratrství. (Založil/a: Rosie5)

Pavel Štoll Pavel Štoll