Alif, neviditelný

Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-438-3

Paseka (2014) 978-80-7432-438-3 376

Anotace
V nejmenované diktatuře na Blízkém východě chrání mladý arabsko-indický hacker své klienty - disidenty, islamisty a další psance - před zvídavými zraky policejních šmejdilů. Ve své digitální identitě se podepisuje jménem Alif, prvním písmenem arabské abecedy. Jenže pak se věci začnou komplikovat: dostane košem od aristokratky, do které je zamilovaný, a do jeho počítače se nabourá šéf digitálních složek státní bezpečnosti, přezdívaný Boží pařát. Na scénu vstoupí prastará kniha Tisíc a jeden den, tajný rukopis džinů, o němž se on i Pařát domnívají, že by mohl zahájit nový věk informačních technologií, a Alif musí s pomocí viditelných i neviditelných sil bojovat nejen o svůj život.
Fantaskní román, který mísí prvky technothrilleru s urbánní fantasy východního střihu, je stejně tak orientální pohádkou a napínavým dobrodružstvím, jako neskutečně zábavným pojednáním o hranicích osobní svobody a úkladech našich digitálních já. (Založil/a: Rosie5)

kamie
  1. 12. 2014, 14:46
Není to špatná kniha, svou kombinací mytologie a moderních technologií trochu připomíná Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Ale popisovaná totalitní společnost mi přišla trošku nedotažená, jako takové trošku chabé kulisy.
Mina
  30. 10. 2016, 18:10
Román s fantaskními prvky a prvky technothrilleru odehrávající se v urbanistické oblasti. Více takových knih, prosím. Napínavý děj, který člověka udrží při pozornosti od začátku až do konce. Orientální příchuť knihy je její obrovskou předností. A moudra z arabského světa se k dnešní době zmítané rasismem a hloupými obavami z migrace muslimů, tak nějak velmi hodí.