Vedení založené na principech

Vedení založené na principech Originální název: Principle-Centered Leadership

Management Press - 2009
ISBN: 978-80-7261-202-4

Management Press (2009) 978-80-7261-202-4 304

Skutečný charakter a rozvoj schopností a dovedností lidí jsou spojeny s přirozenými zákony a principy. Pokud si tuto skutečnost uvědomíme, získáme sílu k překonání starých návyků, dokážeme změnit paradigmata, zpřetrhat vazby s minulostí a dosáhnout a efektivnosti v mezilidských vztazích.

V dnešním prostředí často bývá mimořádně těžké „zakotvit“ a nalézt v něm své uplatnění. Takové zakotvení nám spíše než působení různých vln a proudů, které nás mohou svést na scestí a odvést naši pozornost od toho, na čem nám skutečně záleží, poskytují univerzální principy. Principy jako čestnost, ohleduplnost, respekt, integrita, důvěryhodnost jsou nadčasové, neměnné, platné pro každého bez ohledu na rasu, původ, národnost, věk, pohlaví či politické přesvědčení.

Jak ale staré návyky opustit a nahradit je novými? Jak nepodlehnout tradičním silám z let minulých, jež nás stále strhávají zpět? Na tyto i další otázky odpovídá kniha mezinárodně uznávaného odborníka na vedení lidí, učitele, konzultanta, rádce a autora bestsellerů motivační literatury Stephena R. Coveyho Vedení založené na principech (nakladatelství Management Press, brož., 304 str., doporučená cena 390 Kč, překl. z angl. orig. A. Lisa), jež systematicky rozebírá využití principů efektivnosti v oblasti mezilidských vztahů, včetně jejich aplikací při řízení organizací (zapojení, delegování, očekávání, dohody o výkonnosti, poslání, posilování pravomocí).
Když člověk ve svém kariérním žebříčku postoupí na manažerské místo, popř. se stane lídrem, objeví zcela nový svět problémů typických jak pro velké, tak pro malé podniky, společenství či týmy. Měl by ctít zásady vedení založeného na principech, a to jak na osobní, mezilidské, tak i na manažerské a organizační úrovni, a přirozené principy dodržovat na všech čtyřech úrovních. Žádný lídr si nemůže dovolit zapomenout, že osobní a organizační integrita jsou navzájem propojené. Žádný lídr si nemůže dovolit ztratit ze zřetele poslání a společně sdílenou vizi.

Kniha Stephena R. Coveyho představuje nové paradigma, dalece přesahující klasické techniky vedení založené na vnějších faktorech. Zatímco hodnoty, okolnosti a životní zaměření se mohou měnit, principy jsou kompasem, který nám vždy a za všech okolností ukazuje správnou cestu jak v osobním, tak i pracovním životě. Naučit se novému způsobu vedení, jehož podstatu výstižně vyjadřuje rčení „Dejte člověku rybu a nasytíte ho na jeden den, naučte ho ryby chytat a nasytíte ho na celý život“, není snadné a vyžaduje nemalé úsilí. Ale stojí to za to. A Stephen R. Covey nás učí, jak co nejlépe rybařit. (Založil/a: zurivymlok)