7 návyků skutečně efektivních lidí

Podtitul: Zásady osobního rozvoje, které změní váš život.

Originální název: The 7 Habits of Highly Effective People. Powerful Lessons in Personal Change

Management Press - 2016
ISBN: 978-80-7261-403-5

Management Press (2016) 978-80-7261-403-5 376
Management Press (2010) 978-80-7261-156-2 348
Management Press (2006)

Nový překlad aktualizovaného vydání nejúspěšnější knihy renomovaného autora „motivační“ literatury, lídra a experta na rodinnou problematiku a vedení lidí Stephena R. Coveyho 7 návyků skutečně efektivních lidí (podtitul: Zásady osobního rozvoje, který změní váš život, brož., 348 str. doporučená cena 380 Kč, z anglického originálu ji přeložil Aleš Lisa) se setkal s živým ohlasem, a tak nakladatelství Management Press připravilo nový dotisk této knihy. Autorem nové předmluvy k českému vydání je Stanislav Bernard, člověk, jenž „sedm návyků“ zná a dokázal je úspěšně aplikovat v osobním i pracovním životě.

Dnes již „klasická“ kniha, která je považována za jednu z nejvlivnějších knih století a jež byla přeložena do více než 40 jazyků, charakterizuje 7 návyků, které je třeba si osvojit, abychom jednali co možná nejefektivněji, a které jsou základem pro vytvoření harmonické, cílevědomé a integrované osobnosti. Čím větším změnám a obtížnějším úkolům musíme čelit, tím naléhavější je potřeba se jimi řídit.

Dr. Covey v knize ukazuje, že nezávislost, která je klíčovým paradigmatem moderní společnosti, je ve skutečnosti pouze jedním z kroků na cestě ke skutečně efektivnímu jednání. Abychom mohli jednat opravdu efektivně, potřebujeme být nejenom nezávislými, ale rovněž vytvářet a rozvíjet prostředí umožňující a podporující spolupráci a specializaci, tj. musíme vytvořit to, co Stephen R. Covey nazývá vztahy vzájemnosti.

Autor se ve svém díle vrací k jedné ze dvou dominantních teorií úspěchu posledních dvou století, a to k etice charakteru. Ta byla po většinu 20. století zatlačena do pozadí teoriemi, které stavějí na etice osobnosti, na rozvoji schopností, dovedností a postojů, jejichž uplatňování dovede člověka k úspěchu. Covey dokazuje, že všechny tyto faktory i mnohé další jsou pro úspěch sice významné, nikoli však klíčové. Primárním předpokladem úspěchu je totiž osvojit si a integrovaně využívat základní návyky (principy) jak se stát efektivním nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Tyto návyky jsou univerzální a může si je osvojit každý člověk. Nejprve musíme začít sami u sebe (osvojit si návyky 1, 2 a 3 znamenající soukromé vítězství) a poté tyto návyky využít k působení na své okolí – k tomu, aby i další lidé začali jednat v souladu s principy skutečně efektivního chování. K tomu je třeba osvojit si návyky 4, 5 a 6 představující veřejné vítězství. Poslední 7. návyk (principy vyvážené obnovy sil) ilustruje, že je nezbytné celý proces neustále posouvat na kvalitativně vyšší úroveň, a poskytuje praktický návod, jak to udělat.

Coveyho poslední knihu The 8th Habit. From Effectiveness to Greatness o tom, co je třeba udělat, abychom byli nejen efektivní, ale i výjimeční – abychom objevili svůj hlas a inspirovali druhé, aby i oni objevili svůj hlas – vydalo nakladatelství Management Press pod názvem 8. návyk. Od efektivnosti k výjimečnosti. (Založil/a: zurivymlok)

Jan Sedrmajer
  21. 5. 2015, 19:04
Moje nejoblíbenější, přečteno podruhé :-) Poprvé jsem si myslel, že všechno chápu dokonale, ikdyž to pro mě bylo těžké čtení. To mi bylo asi 16. Teď mi dává trochu jiný rozměr a jsem přesvědčený, že těch 7 návyků stačí pro úspěšný/šťastný/super život :-)
pallin
  15. 7. 2011, 14:11
Buď jsem tuto knihu nepochopil, a nebo ji nechápe 90% ostatních :-) Na můj vkus příliš rozvláčné a plné podbízivých vět. Ale nelituji, že jsem to četl - každá zkušenost dobrá. Spíše by mne zajímalo, zda se opravdu někoomu podařilo implementovat zmiňované návyky ve svém životě a pocítit tak nějakou pozitivní změnu. :-)