Originální název: Northern Lights / The Golden Compass

ISBN: 978-80-7203-989-0

Argo (2008) 978-80-7203-989-0 394
Argo (2007) 978-80-7203-875-6 394
Classic (2002) 80-86139-92-1 425

V paralelním světě podobném tomu našemu žije dvanáctiletá Lyra. V jejím světě má každý člověk démona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším zpodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází aletheometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku. (Založil/a: elyon)

Tiwala
  30. 9. 2012, 21:38
Příjemná knížka ke které jsem se dostala a až po shlédnutí filmu. Hrozně dlouho mi trvalo než jsem ji přečetla. Nakonec jsem ale 3/4 knihy přečetla za jednu noc. Četla jsem ji když mi bylo 12 a nemyslím si, že se k ní někdy v budoucnu vrátím.
wwwhisk@s
  29. 10. 2013, 8:11
Ano, nejdřív se to tak nezdálo, ale uchvátilo mě to, svým způsobem. Takové netradiční, originální - ani ne tak fantasy, ale kam jinam to zařadit, že. Tváří se to jako dětská kniha, ale brzy se ukáže, že to ani tak moc pro děti není, svojí hloubkou a myšlenkou. Jelikož jsem to četla v originále jako Golden Compass, tak netuším, jak moc jsou překlady špatné/dobré, ale originál teda stojí za to. Ještě zhlédnout film, jen tak pro zajímavost, abych věděla, jak hodně to zprznili. Jo, doporučuju.
---
P.S.- tak jo. film je ten nejhorší paskvil, jaký z toho mohli udělat. ale to jsem tak nějak tušila
ribička
  14. 9. 2010, 22:38
Moc pěkné. Film se mi docela líbil. Asi proto, že jsem se k němu dostala dříve než ke knížce. A mrzí mě, že nejsou žádná pokračování a snad se ani neplánují. Co se týče tématu, je to určitě dobrý nápad. S těmi světy a s Prachem a deamonama. Já chci taky viditelnýho deamona.
Vikyna
  12. 11. 2013, 16:55
Velice příjemná fantasy, i když na velikány jako je PP, HP apod. nedosáhne. Moc se mi líbí nápad "démonů" a medvědů. Nestalo se, že by mě děj vtáhl do děje tak, že bych se nedokázala odtrhnout, ale pomaloučku polehoučku to bylo opravdu příjemné počtení.
Lúthien Celebrindal
  27. 6. 2013, 19:38
Výborně napsaná originální fantasy, skvěle propracovaná a promyšlená do nejmenších detailů! Přečteno jedním dechem.
Doporučuji sehnat si k přečtení ten starší český překlad (Světla severu), podle mě je lepší.
Elrond
  27. 11. 2010, 18:25
Je to totéž jako v dílech tohoto autora uvedená "Světla severu" - akorát přejmenovaný podle filmu, si teda myslim. Trilogie se původně jmenovala "Jeho šerá hmota", to ale zřejmě nebylo dost kůl.
EdnaMoodnii
  16. 2. 2014, 19:22
Asi jsem to měla číst o pár let dříve, kdy by mě to pohltilo trochu více, ale kniha je jinak fantasticky nápaditá :-).
Zuzzi
  16. 9. 2012, 22:38
Velmi povedená a propracovaná trilogie. Bohužel český překlad ji více méně degraduje na dětskou literaturu... Pokud máte možnost, rozhodně čtěte v originále!!!
Toto se bohužel týká všech Pulmannových děl :(
Margot
  27. 7. 2011, 9:47
ze začátku jsem byla lehce zklamaná, protože mě děj nijak neuchvátil. pak jsem knížku odložila (jak jsem později zjistila, tak asi stránku před tím, než to začalo být opravdu zajímavé). předevčírem jsem se ke knížce vrátila a zbylých 60 % zhltla za jedno odpoledne :-D už se těším na pokračování, vrhám se na něj dneska :-)
Harris
  17. 11. 2012, 13:38
Poprvé jsem jí četla v jedenácti letech, z toho jsem tehdy moc nepochytila a hrozně mě odrazovala její délka. Nemohla jsem se vůbec začíst ani soustředit. Když jsem to zkusla znovu ve dvanácti, líbilo se mi to o něco víc.
eormis
  10. 8. 2011, 20:36
Něco takového jsem ještě nečetla:) Kniha působí skvěle propracovaně-ať už jde o církev nebo prach nebo technologie. Líbí se mi zasazení do Oxfordu, ikdyž ne tak docela toho co známe, připadá mi, jako by byl autor fyzik. Žádná pohádka, skvělý příběh.
John L. Flow
  29. 4. 2010, 14:46
Trilogie, která mi naprosto nabourala pohled na Fantasy literaturu. Možná nyní mnoho lidí pobouřím, ale tuto trilogii řadím před Pána prstenů (ale až za Hobita). Originalita, styl psaní a příběh, vše dokonalé. Jediný kaz na této knize (a na trilogii celkově) je až ubohý pokus o film.
Garis
  20. 10. 2011, 21:50
Malá dívka ve velkém zapleteném dobrodružství zachraňující své přátele. Ano kniha se velice dobře čte biť to nevypadá díky velikosti ale četba rychle utíká. Zápletku lze odhadnout ale nijak to neubírá na ději který vás vtáhne a nepustí.
teri.as
  14. 6. 2012, 22:26
Tuto knihu jsem četla poprvé v 10ti letech. Zaujala mne, ale pochopila jsem jen povrchní zápletku. Od té doby jsem ji četla ještě několikrát a pokaždé objevím něco nového, novou vrstvu významů a myslím, že ještě stále mám co objevovat. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih
jewel
  11. 8. 2011, 15:52
Naprosto jedinečné fantasy, které bez nadsázky považuju za nejlepší a nejoriginálnější (aspoň z toho, co jsem četla). Řekla bych, že tímto počinem se oddělily dva druhy tohoto žánru - Jeho šerá hmota a ten zbytek. Jenom škoda toho strašného filmu.
artemis64
  2. 6. 2011, 9:24
Pod názvem Northern Lights kniha původně vycházela v Anglii. V Americe byla vydávána jako The Golden Compass (asi ne hned první vydání). Důvod neznám, ale když byly knihy v Čechách vydané znovu v době filmu použil se překlad z amerických vydání.
La Fiera
  6. 5. 2011, 15:14
to Elrond: Pokud vím tak existují dva české překlady první (a údajně hezčí) jako trilogie Jeho šerá hmota s díly Světla severu, Dokonalý nůž a Jantarový dalekohled. A druhý překlad, novější, z doby šílenství kolem filmu jako trilogie Jeho temná esence s knihami Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko.