Hora hoře

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-428-6

Argo (2003) 80-7203-428-6 485

V tomto románu sleduje autor další osudy svého alter ega Roye Basche, hlavního hrdiny svého předchozího bestselleru Dům Páně na jeho pouti spletitým světem medicíny. Roy se rozhodl specializovat se v jednom z oborů BPP (bez péče o pacienta) – v psychiatrii. Na prestižní psychiatrické klinice s příznačným jménem Hora hoře se noří do tajemství lidské mysli, s vydatnou pomocí svérázných kolegů, které často pouze jmenovka na plášti odlišuje od pacientů. Roye čeká obdobný kolotoč jako při stáži v Domu Páně: ideály, rozčarování a nakonec smíření. (Založil/a: shark!)

Samuel Shem Samuel Shem
*??.??.1944

ForFreedom
  17. 10. 2010, 11:37
Vcelku poměrně slušné, až na občasné plýtvání slovy a zbytečné rozpatlávání toho, co rozpatlávat není třeba. Lepší oddechovka, konečně to má dost reálnou vizi dnešního zdravotnictví, alespoň na tolik, že člověka dokáže poděsit s mručivým souhlasným přitakáním... Některé fráze Shemova beletristického pojetí psychologie si nelze nezapamatovat, stejně jako švihlé psychology a jejich průpovdíky, fakt, že člověka nejlíp poznáte při sportu...
(3,5/5)
Hledající
  17. 7. 2013, 13:36
Nemyslel jsem si, že po Domu Páně bude pokračování Hora hoře lepší, proto jsem dlouho knize odolával, než jsem si ji koupil. Ale to, že mě znovu a znovu přinutila přemýšlet o svém životě více než dříve (životě lékaře i člověka), o mém vztahu pacientům, ale i o jejich pocitech nebo o svých či jejich selháních léčebných i lidských (přestože můj obor není psychiatrie), bylo jasnou známkou toho, že mi kniha "sedla". Ne proto, že bych o tom jinak dříve nepřemýšlel, ale občas není na škodu se zastavit a přemýšlet "chvíli déle".. když vám stůně třeba srdce nebo ledviny, dáte léky nebo provedete transplantaci či dialýzu, ale když stůně duše, klobouk dolů - kdo to zvládne ? A přitom stačí tak málo (a to se vine jako zlatá nit celou knihou) = někdy stačí jen naslouchat a brát toho druhého jako obyčejnou lidskou bytost, nic víc ani míň. Proto si myslím, že knihu ocení hlavně medici, lékaři či vůbec každý, kdo pracuje s lidskými nemocemi či slabostmi / selháními v jakékoliv podobě. Pro mnohé je Dům Páně vtipnější / akčnější (a výborný určitě je), ale pro mě je Hora hoře vyzrálější, hlubší..a smutnější. Pro mnohé lékaře je pacient ne člověk, ale tělo, zdroj peněz, věc k získání prestiže atd., kontakt mezi nimi je omezený či nulový, a je úplně jedno, který obor dělají, nebo ve které části světa se " hypotetická nemocnice" nachází.