Maria, zrcadlo církve

Maria, zrcadlo církve Originální název: Maria uno specchio per la chiesa

Karmelitánské nakladatelství - 1995
ISBN: 80-85527-80-4

Karmelitánské nakladatelství (1995) 80-85527-80-4 224

O Marii se v Novém zákoně příliš často nemluví, ale ani jedna ze tří zásadních událostí, z nichž vyrůstá křesťanské tajemství - totiž vtělení, velikonoční tajemství a seslání Ducha svatého - se bez ní neobešla. Na základě úvah o Mariině přítomnosti v Betlémě, pod křížem a ve večeřadle se tato kniha pokouší načrtnout cestu nového života v Kristu, jejímž vzorem je cesta Boží Matky. Maria je zde představena ve světle Božího slova jako "list Kristův, napsaný ne inkoustem, nýbrž na živých deskách lidských srdcí" (2 Kor 3,3). Z tohoto úhlu pohledu se nám Maria jeví též jako vyvolený nástroj, s jehož pomocí vede Duch svatý duše ke spojení s Kristem. Každá kapitola obsahuje teologickou úvahu o Marii založenou na Písmu svatém a zamyšlení o konkrétních důsledcích Mariina postoje pro církev a každého věřícího. Toto spojení je možné proto, že Maria je odedávna považována za předobraz a zrcadlo církve, v němž se má církev zhlížet, aby se i ona stala "svatou a neposkvrněnou". Tato kniha je určena všem, kdo chtějí prohloubit svůj vztah k Marii, ale může sloužit i jako četba při duchovních cvičeních, jako podklad pro nový pohled na Marii při přípravě kázání a též jako příspěvek k ekumenickému dialogu. Je věnována bratřím protestantům, neboť byla psána se skrytou nadějí, že Maria nás už nebude rozdělovat, ale stane se znamením jednoty a usmíření všech křesťanů, neboť nám staví před oči prvotní církev, která se kolem ní shromáždila, aby se "svorně a vytrvale modlila" očekávajíc seslání Ducha svatého. (Založil/a: alča87)