Tvé slovo mi dává život

Tvé slovo mi dává život Originální název: Tua parola mi fa vivere
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Karmelitánské nakladatelství - 2010
ISBN: 978-80-7195-357-9

Karmelitánské nakladatelství (2010) 978-80-7195-357-9 117

Italský kapucín Raniero Cantalamessa (1934) napsal další knihu, jejímž názvem je verš ze 119. žalmu „Tvé slovo oživuje“. Ukazuje v ní, jak se Boží slovo obrací ke každému člověku, jak důležité bylo pro Ježíše a pro jeho učedníky kázat Boží slovo. Oceňuje přínos biblických studií a konkrétně kritické metody při badání o historickém Ježíšovi, ale ukazuje i jejich hranice. Hlavně však zve obyčejné čtenáře i biblisty a teology k duchovnímu čtení Písma.
Autor ukazuje, že velká část vědeckého bádání o Písmu spočívá ve vysvětlování nauky Nového zákona ve světle starozákonních a rabínských tradic, ve snaze o nalezení pramenů a původních textů. Duchovní čtení, ke kterému autor vyzývá, nestojí v protikladu k vědeckému bádání, naopak oceňuje ho a přidává k němu další přístup tím, že vysvětluje proroctví ve světle jeho naplnění. Teprve až Bůh uskuteční svoje Slovo, můžeme rozumět tomu, co připravovalo a předobrazovalo. Duchovní čtení Písma nachází svoje jedinečné potvrzení v hermeneutickém principu zvaném dějiny účinků (Wirkungsgeschichte), podle kterého k porozumění nějakého textu je třeba brát zřetel na účinky, které působí tento text v dějinách, jak to vyjadřují slova žalmu „Tvé slovo oživuje“. (Založil/a: alča87)