Salaí má pochyby

Salaí má pochyby Originální název: Dubbi di Sali

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2587-6

Knižní klub (2009) 978-80-242-2587-6 397

Píše se rok 1501, na Itálii si už nějaký čas brousí zuby sousední Francie, vojska Cesara Borgii posouvají hranice Papežského státu směrem k Jadranu a Leonardo da Vinci se v doprovodu mladého Salaiho, nezvedeného učedníka s andělskou tváří, neúnavného milovníka krásných dam a dobrého jídla, vydává do Říma, aby zde studoval antické památky. Salai má však o důvodech mistrovy cesty vážné pochyby a ty ho postupně přivedou k celé řadě otázek: Kdo povolal Leonarda do Věčného města a za jakým účelem? Hodlá snad mistr zradit Florencii? Proč by chtěl někdo zničit pověst papeže Alexandra VI.? Je Cesare Borgia papežův syn? Čím to, že v Římě potkává tolik Němců? Není slavná Tacitova Germánie podvrh? A opravdu leží štrasburská katedrála nad branami pekelnými? Nevzdělaný, ale bystrý Salai hledá odpovědi na množící se pochybnosti i záhady a s výsledky svého i Leonardova pátrání se svěřuje v dopisech adresovaných tajemnému florentskému velmoži. Dopisy Giana Giacoma Caprottiho (14801524), přezdívaného pro svou čertovskou povahu Salai, představují známé historické osobnosti, jako jsou Leonardo da Vinci nebo Mikuláš Koperník, v novém, důvěrnějším světle a zároveň zpochybňují černou legendu, která učinila z papeže Borgii prostopášné monstrum. Díky svérázné rekonstrukci dějinných událostí plných dobrodružství, pikantních historek a nečekaných zvratů má čtenář jedinečnou možnost poznat renesanční Řím viděný pohledem zdola a vylíčený jadrným lidovým (a tudíž v psané podobě nespisovným) jazykem, v němž je nedostatek vznešené elegance bohatě vynahrazen neodolatelnou komikou i pronikavými postřehy. (Založil/a: Tyet)

Rita Monaldi Rita Monaldi
*??.??.1966

Francesco Sorti Francesco Sorti
*??.??.1964

Kele De
  20. 3. 2015, 11:38
Stejně jako v knize Imprimatur si autoři vedli skvěle v dobových reáliích. Tematika příběhu byla zajímavá, a naprosto vyčerpávající Apolog byl pro zvídavého čtenáře skvělým zasvěcením do tématu. Co se mi ale nelíbilo, byť chápu záměr autorů, bylo pro větší věrohodnost uvedení dopisů, které psal Salaí, s pravopisnými hrubkami, které měly umocnit dojem nevzdělanosti. Vezmeme-li v úvahu, že čtení a psané slovo u čtenáre posiluje a fixuje do jisté míry návyky a zvyky, které si osvojil v mateřštině, stávalo se pro mě čtení textu naprostým martýriem. 318 stran příběhu, které bych jinak přečetla asi za 2-3 dny, jsem poctivě louskala 9 dní. Důvod byl prostý - neustále jsem si v duchu opravovala každou hrubku na úkor vnímání obsahu sdělení:) Po delší četbě, kde na vás jistá pravopisná chyba vykoukla už po x-té, jsem propadala nejistotě, jakže se to vlastně už píše správně .... Kdyby byl text tvořen pouze nespisovným jazykem, bylo by vše vpořádku, ale tohle bylo pro mne už příliš vyčerpávající spojení:) Nedokázala jsem zkrátka jen číst text a zamýšlet se nad obsahem, a zároveň vypustit ze zorného pole cílené hrubky.... působilo to na mě příliš rušivě. Proto nedávám plným počet hvězdiček, ale jen 4 :)