Města na planině

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0271-0

Argo (2010) 978-80-257-0271-0 296

Závěrečný díl autorovy Pohraniční trilogie svádí dohromady oba přeživší kovboje z předchozích románů: Johnyho Grady Colea ze Všech krásných koní, nyní o tři roky staršího, tedy devatenáctiletého, a Billyho Parhama z Hranice, kterému je teď osmadvacet. Je rok 1952 a pracují spolu na ranči v Novém Mexiku kousek od hranic s Texasem a Mexikem. Oba tuší, že nadchází konec starých časů a starých zvyků, konec kovbojů, a začíná se něco nového a hrozného, neboť válka všechno změnila. John se při návštěvě bordelu v mexickém Juárezu zamiluje do prostitutky Magdaleny s dobrým srdcem a kamarád Billy mu kryje záda, neboť každá prostitutka má také pasáka, který už dobré srdce nemá. Dochází na milostné melodrama, označované za McCarthyho verzi Romea a Julie, kdy znepřátelenými rody jsou Mexičané a Američané. Silná ramena ustupují tak trochu sentimentu. I zde je však prolito hodně krve. Název knihy odkazuje na biblická města Sodomu a Gomoru, jež sešla ze světa pro svoji hříšnost. (Založil/a: tricky)

kure91
  28. 4. 2012, 10:14
k závěru pohraniční trilogie jsem se dostal asi po roce od prvních dvou dílů, nějak jsem se k McCarthymu nedostával, takže zpočátku jsem musel v paměti tápat nad minulými osudy Billyho a Johna. Co se týká Měst, knížka splnila přesně to, co jsem od ní očekával, navíc už jsem si na McCarthyho styl psaní zvyknul, takže no problem:) Závěr byl klasicky v duchu hesla, žádný den není tak špatný, aby ten následující nemohl být ještě horší"
shawn
  27. 3. 2011, 16:10
McCarthy mě nezklamal. Ať už v dobrým, nebo ve zlým. Je to perfektní vypravěč, jeho realitě se blížící dialogy, neoznačená přímá řeč a to, že píše tak nějak lehce a zvdušně způsobují, že se jeho knížky hrozně dobře čtou. U tohohle dílu mě ale obvzlášť mrzí jeho konečná filosofická vsuvka. Brzdí to děj a člověk se v tom dost motá..aspoň já. Kdyby kniha končila ve chvíli, kdy Bill prochází s Johnem městem a narazí na třídu školáků, bylo by to bez debaty za pět.
tricky
  3. 5. 2010, 20:15
McCarthy je tak trochu citový vyděrač (evokuje mi Larse von Triera z filmové branže) , ne že bych od něj čekal happyendy , ale na konci mě to fakt vzalo! Kniha , co se dá číst samostatně , ale v souvislosti s oběma předchozími romány této (VOLNÉ !) trilogie je to ještě o dimenzi silnější zážitek. Finální souboj na nože nemá chybu a závěrečný epilog je drásavější než Cesta.
Hlavu dolů a cigáro..