Tobrucký deník

Tobrucký deník

Podtitul: Zpráva o československých obráncích obklíčené libyjské pevnosti

Originální název: Tobrucký deník
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Svět křídel - 2008
ISBN: 978-80-86808-53-6

Svět křídel (2008) 978-80-86808-53-6 227

Historie československé vojenské jednotky na Středním východě v letech 1940 – 1943 je u nás dodnes obestřena závojem mnoha legend a nejasností. Jedním z důvodů je i fakt, že vedle jedné fotografické publikace z roku 1946 a zhruba tuctu memoárů pamětníků byla u nás (v roce 1967) vydána jen jedna ryze historická kniha, zaměřená na tuto historickou kapitolu.
To byl také hlavní důvod k vzniku této knihy, jejímž ústředním tématem je 51 dní života vojáků československého praporu v obklíčeném libyjském přístavu Tobruk od 21. října do 10. prosince 1941. Pro československé vojáky se nakonec účast na obraně Tobruku stala největší válečnou akcí na Blízkém Východě a v Severní Africe. Jejich prapor pod velením podplukovníka Karla Klapálka zde prošel tvrdou zkouškou, ve které však obstál!
Kniha se vedle vzpomínek pamětníků a dosavadní literatury opírá především o dobové svědectví válečných deníků Čs. pěšího praporu 11 – Východního a jeho jednotlivých rot, které doplňují další archivní dokumenty. Zároveň je členěna tematicky tak, aby čtenář mohl její jednotlivé kapitoly číst případně i jako samostatné texty.
Autor ve snaze uvést v textu maximální množství jmen příslušníků této jednotky se tak pokusil vytvořit alespoň touto formou malý, navíc jen papírový, pomníček mužům, kteří si náš obdiv a úctu zaslouží i v dnešní vše relativizující postmodernistické éře… (Založil/a: dejw)