Akupunktura

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Galen - 2002
ISBN: 80-7262-167-X

Galen (2002) 80-7262-167-X 192

Analýza akupunktury z pera autorů Jiřího Heřta, Jana Hnízdila a Pavla Klenera je dílem v naší i evropské literatuře ojedinělým. V době nekritického rozmachu alternativních metod včetně akupunktury a na druhé straně stále větších rozpaků ze strany vědecké medicíny autoři srozumitelně vysvětlují principy, problémy a rizika akupunktury a dokazují, že současná akupunktura má tři zcela odchylné formy. Orientální, tradiční akupunktura je založena na mylné, mystické teorii, je jen málo účinná a podle názoru autorů do moderní medicíny nepatří. Nové, módní léčitelské varianty, Vollovu elektroakupunkturu a mikrosystémové varianty autoři vyvracejí a ostře odsuzují jako neúčinné, pseudovědecké a šarlatánské. Přimlouvají se naproti tomu za rozvoj moderní, západní a u nás zatím téměř neznámé podoby akupunktury, založené na vědecké, reflexní teorii. Tato moderní akupunktura, zbavená magie, by se měla stát řádnou součástí dnešní medicíny a měla by být široce využívána jako rutinní a účinná terapie. (Založil/a: Jamesová)