Rovnováha

Rovnováha

Podtitul: Proč je rovnost výhodná pro každého

Originální název: Spirit level

Grimmus - 2014
ISBN: 978-80-87461-09-9

Grimmus (2014) 978-80-87461-09-9 328

Proč jsme nedůvěřivější spíše k Britům než k Japoncům? Proč mají Spojené státy vyšší míru těhotenství nezletilých než Francie? Jak to, že jsou Řekové obéznější a Švédi štíhlejší? Příčinou je: sociální nerovnost. Tato průkopnická kniha dvou britských akademiků, založená na mnohaletém výzkumu, poskytuje důkazy o tom, že: téměř vše – od délky života po četnost depresí, od násilí po negramotnost – je ovlivněno ne tím, jak je společnost bohatá, ale jak je rovnostářská; společnosti s větší propastí mezi bohatými a chudými jsou špatné pro každého člena této společnosti – včetně bohatých; můžeme najít pozitivní řešení a dojít k spokojenější a spravedlivější budoucnosti. Kniha předkládá pozoruhodné údaje; rozdíly, a to i mezi bohatými tržními demokraciemi navzájem, jsou markantní. Jde k jádru zjevného kontrastu mezi materiálním úspěchem a sociálními nedostatky mnoha moderních společností, ale neposkytuje nám toliko klíč k diagnóze našich neduhů. Říká nám také, jak přesunout rovnováhu od sebestředného individualistického „konzumerismu“ k přátelštější a více spolupracující společnosti. Ukazuje cestu ven ze sociálních a environmentálních problémů a otevírá nové přístupy k zlepšení skutečné kvality života, a to nejen pro chudé, ale pro každého. Naléhavá, provokativní a skutečně povznášející kniha může být předzvěstí nového způsobu myšlení a měla by oživit naši politiku a veřejnou debatu o tom, jak naše společenství uspořádat. (Založil/a: alča87)