Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Temná komora

80%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Temná komora Originální název: The Dark Room

Nejnovější vydání:
Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-434-5
Počet stránek: 320
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 5x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2014) 978-80-7432-434-5 320

Jeden z nejoceňovanějších britských prozaických debutů nedávných let vypráví příběhy tří mladých Němců konfrontovaných různými způsoby s nacistickou ideologií a realitou války. Tělesně postižený Helmut během nástupu nacismu a válečných let zachycuje prostřednictvím fotoaparátu měnící se tvář Berlína; Lore, jejíž rodiče jsou zajati spojeneckými vojáky, putuje se svými mladšími sourozenci za babičkou přes válkou rozvrácené Německo; učitel Micha o půlstoletí později pátrá v Bělorusku po minulosti svého dědečka, příslušníka SS. Románová prvotina Rachel Seiffertové, ohledávající své nesnadné téma úsporným, sugestivním jazykem, byla vyznamenána mj. Cenou Betty Traskové a cenou deníku Los Angeles Times za nejlepší debut a zařazena do užšího výběru Bookerovy ceny. Příběh Lore byl r. 2012 zfilmován režisérkou Cate Shortlandovou. (Založil/a: alča87)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

kamil
80% 80% 80% 80% 80%
  19. 8. 2015, 10:05
Tři povídky s tématikou druhé světové války z pohledu Němců a samotného Německa.
První povídka o chlapci, který nemohl narukovat, protože měl od narození vadu ruky, ze kterého se stal fotograf a dokumentuje lidi, budovy, ulice Berlína během války.
Druhá s názvem Lore, dle hlavní hrdinky, která jako nejstarší dcera vede od zmizelých rodičů své čtyři mladší sourozence do Hamburku za svou babičkou, těsně po dobytí části Německa Američany.
Poslední příběh je z konce devadesátých let, kdy mladý učitel Micha pátrá po svém dědečkovi, coby členovi SS, v Bělorusku a po činech co zde prováděl.
Příběhy vyprávěné v krátkých, až filmových střípkách, mají svou hloubku, zejména poslední dvě, trochu by se dalo autorce vytknout občasná nepřehlednost. Nicméně, zejména odsouvání problémů vyrovnat se z vlastní minulostí a přivírání očí nad fakty, jsou obzvláště u druhé povídky slušně vykresleny.