Ve stínu černých ptáků

Ve stínu černých ptáků

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-520-6

Jota (2014) 978-80-7462-520-6 352

V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega.
Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka.
Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci.
Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu? (Založil/a: samara)

Venceslao90
  23. 9. 2014, 13:31
Moc se mi líbilo jak dokázala autorka vylíčit atmosféru války a epidemii španělské chřipky. Co se týče hlavní příběhové linie, tam je to malinko horší. Pravděpodobně to ale bude způsobeno tím, že jsem čekal něco trochu jiného. V podstatě se jádro příběhu odvíjí od nešťastného vztahu 16ti leté osamělé dívky, která komunikuje s duchem svého mrtvého přítele. Nebudu zastírat, že některé pasáže na mě působily vyloženě trapně. Ne každému toto asi musí sedět, je to v tomto ohledu určeno spíše pro mladší čtenáře. Čekal jsem spíše něco o vyvolávání duchů, o seancích apod. Ale znovu říkám, ta atmosféra války je v knize skvěle vylíčená, až mi to občas připomínalo Zlodějku knih. Po vizuální stránce je kniha velmi povedená. Nechybí fotografie a dobové plakáty, které knihu příjemně oživují a dotváří představivost čtenáře. Něco ve stylu Sirotčince sl. Peregrinové.
včelka
  28. 1. 2015, 23:48
Konečně je to po více jak dvou týdnech za mnou! Né, že by to bylo tak špatné, ale já nechápu podstatu této knihy. Vážně ne!
Po knize jsem sáhla hlavně kvůli tématu, tedy 1. světové válce. Ale nějak jsem autorce nevěřila, že se to v tom 20. století odehrává. Stačilo by do věty přidat jedno moderní slovo a skoro by to mohla být Young Adult...
P. S. Udělat ze zcela normálně v Česku používaného 'Thomas Edison' 'Tomáše Edisona' to je taky umění. :D
Katniss Lavender
  8. 3. 2015, 22:25
Opravdu skvělá kniha, která vás nenechá ani na okamžik vydechnout... Nejsem milovnice válečné literatury, špatně toto téma snáším, ale tady je téměř vše tak ohleduplně podané, že jsem to zvládla, a co víc, byla jsem nadšená! Pokud váháte, neváhejte a pokud čekáte, nečekejte! Tuhle knihu si prostě musíte přečíst! A čím dříve, tím lépe!
Francesco
  29. 1. 2015, 7:34
Průměrná kniha. Moc mě nenadchla a měl jsem co dělat abych jí dočetl. Příběh byl nečtivý, vcelku předvídatelný. Jako plus hodnotím vylíčení atmosféry v době řádění ptačí chřipky, jinak byla kniha mdlá a nezáživná.
veronica 01
  15. 2. 2015, 11:20
Chvilku mi trvalo než jsem se začetla (asi tak prvních 40 stránek), ale pak jsem se od toho skoro nemohla odloučit. Jediné co mi trochu kazilo dojem je lacině vypadající přebal knihy, který jsem raději dala pryč, aby mi nestrašil v knihovně :) Velice mě překvapil konec, který byl pro mě skutečně nečekaný.