Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

NápovědaRegistrace a přihlášení


Registrace na stránkách www.cbdb.cz je zcela zdarma. Po registraci a přihlášení Vám budou zpřístupěny všechny funkce, které CBDB.cz nabízí. Registrovat se je možné 3 způsoby.
1) pomocí Facebooku - stačí pouze povolit oprávnění k příhlášení a bude Vám automaticky vytvořen účet s Vaším jménem a fotografií přejatým z Facebooku.
2) pomocí Google+ - postup je stejný jako v předchozím případě.
3) registrace na stránkách - po vyplnění základních údajů na stránce registrace Vám bude vytvořen účet a budete automaticky přihlášeni.

Ve všech případech je Vám vytvořen místní účet s loginem a heslem se kterým je možné využít klasické přihlášení. Údaje jsou Vám zaslány při registraci ne email. V případě zapomenutí údajů je možné nechat si vytvořit nové heslo


Moje knihy


Položka moje knihy je jednou z hlavních sekcí stránek. V teté sekci naleznete všechny své knihy uložené do jednotlivých seznamů. Těch existuje několik základních, a dále si můžete vytvořit neomezeně vlastních - veřejných i soukromých, které nikdo jiný neuvidí.
Jednotlivé seznamy si můžete řadit dle mnoha kritérií, tisknout, exportovat do tabulky či sdílet různými způsoby. Knihy lze do seznamu vložit z více jednotlivých stránek, ale nejjednodušší způsob je pomocí tlačítka Do mých knih v detailu libovolné knihy.
Tlačítko sledovat


Pomocí tlačítka sledovat (umístěno vždy vpravo nahoře) můžete uložit knihy, autory, diskuzní témata a nakladatelství do seznamu sledovaných. O takto označených položkách budete poté dostávat všechny novinky ve Streamu a stránce Můj přehled.
Můj přehled


Můj přehled je jedna z dvou možností jak sledovat veškerou aktivitu, která Vás zajímá (druhou možností je stream, výchozí způsob lze nastavit v Nastavení). Na této stránce si můžete navolit, které doby chcete zobrazovat. Táhnutím myši lze pak boxy přesouvat a poskládat si tak stránku dle svého. U některých boxů lze pak vybrat zda-li zobrazovat informace ovšech položkách, nebo pouze sledovaných. V každem boxu (kromě článků) lze rolovat obsah a další, starší obsah se vždy dále donačítává.


Stream


Stream je po stránce Můj přehled druhou možností sledování aktivit. Stream je jedna dlouhá (díky donačítávání dalších položek při odrolování nakonec témeř nekonečná) časová osa, ve které jsou sloučeny všchny aktivity, které máte nastaveny ve Filtru streamu. Ve Filtru si můžete detailně vybrat které aktivity od kterých položek Vás zajímají (například pouze komentáře od sledovanýh knih + komenáře od přátel). V časové ose tak jednoduše uvidíte vše co se událo okolo věci, které Vás zajímají.


Vkládání knih a autorů


Vkládat nové knihy i autory může každý přihlášený uživatel bez omezení. Vložená knihy a autoři se v databázi objeví ihned. Může se stát, že po krátkém čase "zmizí", což je pravděpodobně způsobeno tím že šlo o duplitiní položku a administrátor ji smazal.

Při vkládání nových udajů je vhodné vyplnit maximum údajů, které o knize/autorovi máte dostupné, pomůžete tak všem dalším návštěvníkům, kteří hledají informace. Za vkládané položky uživatel získává body a může tak vyhrát v soutěži. Je vhodné si přečíst pravidla pro vkládání knih a autorů


Úprava údajů knih a autorů


Na úpravu údaju se dostanete po kliknutí na odkaz Upravit pod forografií/obalem v detailu knihy/autora. Upravit údaje u uložených knih a autorů je možné dvěma způsoby:
1) Nevyplněné údaje. Takové údaje lze doplnit přímo a vaše změny se ihned projeví. Pokud například u knihy není vyplněn originální název, můžete ho doplnit přímo a svoji změnu ihned uvidíte v profilu knihy.
2) Úprava existujících informací. Chcete-li upravit nějaký údaj, který je podle Vás chybný, nebo nekompletní, můžete využít druhou možnost. Zde je nutné problém slovně popsat (a případně přiložit obrázek). Tyto nahlášené úpravy, jsou poté schvalovány administrátory. Z tohoto důvodu nemusí být přijaty anebo může schválení trvat delší čas.
Přátelé


Seznam přátelé je podobný jako seznamy sledovaných položek, ale týká se ostatních uživatelů. Aktivitu svých přátel pak můžete také sledovat v Streamu a stránce Můj přehled. Pokud chcete objevit nové přátelé či zajímavé uživatele, můžete na této stránce využít volby Najít přátele. Na této stránce Vám doporučíme uživatele s nejpodobnějším vkusem na základě Vašeho hodnocení knih.

Také hodnocení a komentáře od svých přátel vidíte v detailu knih / autorů prioritně na prvních místech.


Doporučené knihy


Na stránce Doporučených knih Vám systém nabídne knihy, které by Vás nejvíce mnohli zajímat. Výběr je založený na historii Vašeho hodnocení knih. Čím více knih ohodnotíte, tím více se doporučování bude zpřesňovat


Soutěže a body


Za většinu aktivit na stránkách obdržíte odměnu ve formě bodů. Přesný přehled naleznete na stránce aktuální soutěže.

Průběžně organizujeme (věřšinou o knihy či kupony na nákup) soutěže, kterých se mohou zúčastit všichni uživatelé. Vyhrává uživatel (nebo více v případě více cen) s nejvíce získanými body po dobu trvání soutěže.


Hodnocení uživatelů


Každý uživatel může ohodnotit ostatní uživatele v jejich profilu. Hodnocení je pouze kladné formou udělení "+1", celkové hodnocení uživatele je pak součet těchto "plusů". Podmínkou pro hodnocení je, aby hodnocený uživatel vložil alespoň 10 komentářů.

Toto hodnocení se poté uplatňuje ve výpisu komentářů - řazených ve výchozím stavu dle kvality. Nejvýše jsou tedy umístěny komentáře s nejvyšším hodnocením.


Žebříčky knih / autorů


Na stránkách naleznete různé žebříčky autorů a knih. Žebříčky jsou seřazeny sestupně a lze v nich listovat. Můžná Vás zarazí, že některá kniha, která má velice vysoké hodnocení, vyšší než jiné knihy v žebříčku v něm není zařazena. To je způsobeno tím, že pro zařazení je nutné splňovat minimální počet hodnocení, aby žebříček byl skutečně odpovídající realitě.


Půjčování knih


Snadno přehlédnutelnou, ale velice zajímavou funkcí je označování vypůjčených knih. Jistě se i Vám stalo, že jste někomu vypůjčili knihu a už ji nevrátil, nebo jste na to zapomněli. Ve vašem seznamu knih - Knihovna si můžete snadno označit každou výpůjčku a mít tak navždy přehled o vypůjčených knihách.