Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Články a novinky


Vzdělávejte se a vyhrajte 5 knížek

Vzdělávejte se a vyhrajte 5 knížek

Novinka
17.01.2017

Náš velký projekt s názvem Jak se dělá kniha jste již zřejmě zaznamenali. Prostřednictvím videí v něm přinášíme informace, které objasňují práci s knihou v různých prostředích – v nakladatelství, tiskárně či knihovně.

Všechna doposud natočená videa skrývají plno zajímavých informací, které práce s knihou týkají. A proto si myslíme, že je v tomto případě čas na malou vyhledávací (či pokud chcete vědomostní) soutěž. Máme pro Vás nachystaných pět otázek, na něž se dozvíte odpověď právě díky projektu Jak se dělá kniha. ...více  

Podívejte se, jak se dělá kniha

Podívejte se, jak se dělá kniha

Novinka
06.01.2017

Milí čtenáři, je to už nějaký ten pátek, co jsme Vás poprvé informovali o našem projektu Jak se dělá kniha. Od té doby jsme ušli celkem dlouhou cestu, abychom Vám představili dosud veškerý materiál, který jsme natočili na různých místech, kde se jakýmkoliv způsobem pracuje s knihou.

Prošli jsme nakladatelství, kde s k redaktorům dostává kniha ve formě rukopisu, kde jí vymyslí podobu a stvoří pro ní obálku. Podívali jsme se do tiskárny, kde pak kniha dostane onu fyzickou podobu. Může být v měkké či tvrdé vazbě ...více  

Vyfoťte své knižní dárky a soutěžte s ČBDB

Vyfoťte své knižní dárky a soutěžte s ČBDB

Novinka
24.12.2016

Blíží se Štědrý den. A společně s ním i Ježíšek, kterému věříme, že Vám pod stromeček přinese i nějaký ten knižní dar. Jaký? To právě nevíme. A proto bychom rádi, kdybyste svůj knižní dárek vyfotili a ukázali nám jej.

Vyfocenou fotku publikujte na Instagramu. Vaší kreativitě meze neklademe, připojte i komentář, jakou máte z knihy radost, proč jste si ji vůbec přáli, nebo kdy si ji hodláte přečíst. Jedinou podmínkou pro to, abyste se zapojili do naší soutěže, je to, abyste nás v příspěvku označili. Na Instagramu jsme jako @cbdb.cz.
Na publikování svých fotek s označením ČBDB máte čas od 24. do 26. prosince. Těšíme se na Vaše příspěvky a přejeme Vám hezké prožití vánočních svátků. ...více  

Knihy do dětských domovů byly znovu úspěšné, děkujeme

Knihy do dětských domovů byly znovu úspěšné, děkujeme

Novinka
19.12.2016

Knihy opět v pořádku doputovaly do dětských domovů. A to i přes to, že jejich počet byl mnohonásobně vyšší než u první akce. Tentokrát jsme se rozhodli udělat radost 633 dětem ze 70 českých a slovenských dětských domovů.

Akce probíhala od 24. listopadu až do 14. prosince, nicméně peníze na všechny vytoužené knihy se vybraly již hodnou dobu před touto uzávěrkou. Opět jsme zaznamenali neskutečný úspěch a sledovali, jak číslo koupených knih roste a roste.

Knížky jsou většinou již v dětských domovech ...více  

Soutěžíme o nejlepší knižní fotografii

Soutěžíme o nejlepší knižní fotografii

Novinka
07.12.2016

Rádi fotíte? Rádi soutěžíte? A rádi dostáváte knihy? Tak v tom případě je naše nová soutěž přesně pro Vás. Rádi bychom náš instagramový účet zaplnili hezkými knižními fotkami. A řekli jsme si, že společně to zvládneme nejlépe.

Pořiďte knižní fotku. Ať je co nejlepší. A pošlete nám ji do 31. prosince na adresu soutez@cbdb.cz. Ale neváhejte, čím dříve Vaše výtvory zašlete, tím lepší jsou Vaše šance na výhru. Vaše fotky totiž budeme dávat na náš Instagram. Naši fanoušci pak budou sami hlasovat, která z fotek se jim líbí nejvíc. A ta, kterou si oblíbí nejvíce lidí, vyhrává. Nejsme ale jako strýček Skrblík, a proto vyhrávají rovnou dva soutěžící ...více  

Pokračujeme v knihovně + soutěžíme o balík knih

Pokračujeme v knihovně + soutěžíme o balík knih

Novinka
28.11.2016

Nemáte co číst? Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte balíček hezkých knih! Náš pořad Jak se dělá kniha totiž pokračuje s druhým videem, podíváme se na pobočku Knihovny Jiřího Mahena v Brně v Černých polích.

I pobočka toho má hodně na práci. Například organizuje okolo dvaceti kulturních a vzdělávacích akcí měsíčně. Navíc, když je jednou z největších poboček, má ve fondu hodně knih, které se musí zpracovávat a evidovat.

Soutěž: Nás ale teď zajímá něco jiného. Jaká je ...více  

Projekt „Knihy do dětských domovů“ ožívá

Projekt „Knihy do dětských domovů“ ožívá

Novinka
24.11.2016

Chceme udělat dobrou věc a dát dětem možnost vybrat si knihu, kterou si přejí. Tak, jako jsme to udělali v červnu, kdy se finanční částka na knihy pro děti z dětských domovů podařila vybrat během dvou hodin. Akce se konala v rámci rozdávání vysvědčení, nyní přinášíme pro děti knihy pod stromeček.

Proto jsme se ve spolupráci s naším partnerem Dobrými knihami rozhodli navázat se stejným projektem. Obdarujeme celkem 70 českých a slovenských dětských domovů a rozdáme téměř 700 knih.

Stačí jen navštívit speciální stránku, vybrat si dítě ...více  

Napište ježíškovi o knihu

Napište ježíškovi o knihu

Novinka
16.11.2016

Zima se blíží... Nebo spíše Vánoce se blíží. A s ním i spousta přání, co bychom rádi od Ježíška dostali pod stromeček. Někteří si myslí, že vymyslet dárek pro knihomola je opravdová hračka. Jenže tomu tak rozhodně není! To máte tolik žánrů a spisovatelů. Je nesmírně snadné sáhnout vedle a darovat špatnou knihu. A právě proto jsme se rozhodli to všem, kteří o pořízení knižního dárku přemýšlí, ulehčit.

Jste knihomol a máte knihu, která Vás zaujala? Dejte si ji do wishlistu, sdílejte odkaz a dejte všem ostatním vědět, z jakých kousků má Vaše okolí vybírat. Je jedno, jestli jich máte pět nebo třeba padesát. Důležité je mít pěkně viditelný seznam knižních přání. Dostat knihu, která se Vám trefí do vkusu, je pak největší radost. ...více  

Knižní bloger roku 2016

Knižní bloger roku 2016

Novinka
03.11.2016

Čtení je stále v oblibě. Důkazem toho jsou i knižní blogy, kterých je zkrátka hodně. I proto jsme se rozhodli, že uspořádáme hlasování o knižního blogera roku 2016. O toho nejlepšího z nejlepších, kterého máte možnost zvolit právě vy, čtenáři.

Hlasovat lze celkem ve třech kategoriích, a to Knižní bloger roku, Knižní skokan roku a Knižní objektiv roku. Knižní bloger roku bude celkovým vítězem této soutěže. Za knižním skokanem roku se skrývá bloger, který svůj blog založil v tomto roce. Knižní objektiv roku je pak bloger s nejlepšími fotkami na svém blogu. ...více  

Věděli jste že ... odsouzený za homosexualitu

Věděli jste že ... odsouzený za homosexualitu

Novinka
25.10.2016

Spisovateľ s pôvodom v Írsku s najznámejším románom Portrét Doriana Graya a veľmi obľúbenou komédiou Je dôležité mať Filipa.

Približne v takom istom čase kedy sa Oscarovi Wildeovi dostávalo najväčšej slávy začal si románik s mladíkom s menom Lord Alfred Douglas. Vo februári 1895 Douglasov otec, markíz Queensberry, nechal vizitku vo Wildeovom dome s nápisom sodoma. Wildeova homosexualita bola niečo ako verejné tajomstvo. Bol veľmi rozhorčený z poznámky od pána Queensberryho a to až natoľko, že sa rozhodol ...více  

Věděli jste že... zasnoubená na jednu noc

Věděli jste že... zasnoubená na jednu noc

Novinka
24.10.2016

Anglická spisovateľka románov Jane Austen, ktorej knihy sa odohrávali medzi strednou a vyššou triedou, má pozoruhodné sociálne pozorovanie ktoré uplatňuje aj v knihách a tiež nám ponúka nahliadnutie do života žien v Anglicku na začiatku 19. Storočia.

Napriek tomu, že sa nikdy nevydala Jane Austenová bola zasnúbená, na jednu noc. Dostala a prijala žiadosť o ruku 2 týždne pred jej 27. narodeninami. Bolo ich rodinnou tradíciu, že Jane a jej sestra chodili navštevovať svoje dlhoročné kamarátky. Keď tam však boli v roku 1802 brat ich kamarátky Harris Bigg-Wither ju požiadal ...více  

Dočkáme se nového příběhu ze Středozemě

Dočkáme se nového příběhu ze Středozemě

Novinka
20.10.2016

Čeká nás návrat do Středozemě. Návrat, který zřejmě nikdo příliš nečekal. Po mnoha dlouhých letech se můžeme tešit na nový originální příběh vytvořený z původních rukopisů J. R. R. Tolkiena. Opět se tak shledáme s elfy, lidmi, trpaslíky, skřety a dalšími bytostmi Středozemě.

Nová kniha ponese název Beren a Lúthien, jména která jsou možná již některým Tolkienovým čtenářům známá z knihy Silmarillion.

Beren byl smrtelný muž, zatímco Lúthien nesmrtelná elfka ...více  

Věděli jste... jak být populární?

Věděli jste... jak být populární?

Novinka
20.10.2016

Paulo Coelho napísal najpredávanejší román, Alchymista, ktorého sa predalo 35 miliónov kópií a je najviac prekladanou knihou na svete od žijúceho autora.

Tajnou zbraňou Paula Coelha je zvyšovanie celosvetovej popularity jeho kníh. Jeho vytrvalé turné ho často dovedú na nečakané územia. V jeho interview pre New York Times povedal, že zabodoval tým, že chodí na miesta kam nikto iný nechodí ako napríklad Bulharsko, Macedónsko, Slovinsko, Litva, Česko alebo Island. ...více  

Věděli jste že ... 30leté tajemství

Věděli jste že ... 30leté tajemství

Novinka
19.10.2016

Agatha Christie známa najmä ako autorka detektívnych románov, v ktorých vystupuje známi detektív Hercule Poirot a tiež vytvorila nemenej známu postavu Jane Marplovú.

Prvá kniha kde vystupuje Hercule Poirot bola vydaná v roku 1920, odvtedy sa objavil v 33 románoch. Christie napísala knihu Opona: Poirotov posledný prípad niekedy okolo roku 1940 (presný dátum nie je známi). Túto knihu následne uložila v banke do trezoru s vysokým poistením proti zničeniu nacistickými bombami. Knihu tam uložila so zámerom, že bude vydaná až po jej smrti. Neskôr v roku 1975 ju presvedčili aby oponu vydala, pretože bolo zrejmé, že je pristará na to aby napísala na Vianoce ďalšiu knihu. ...více  

Věděli jste že... Dan Brown má osobní pevnost

Věděli jste že... Dan Brown má osobní pevnost

Novinka
18.10.2016

Celosvetovo známi americký spisovateľ, vďaka svojej najznámejšej knihe Da Vinciho kód z ktorej sa predalo viac ako 80 miliónov po celom svete. Vo svojich knihách sa pohráva najmä so symbolmi, šiframi, tajnými spoločenstvami a tiež rôznymi konšpiračnými teóriami.
Dan Brown žije vo svojom dome za 10 miliónov v New Hampshire. Jeho dom je presne taký ako jeho knihy s množstvom tajných dverí a prechodov.
Pracovňa v ktorej píše je ukrytá za obrazom. Vstup do nej sa otvorí po stlačení tlačidla.
V dome sa taktiež nachádza knižnica, v ktorej má Brown uložené kópie všetkých svojich kníh a to vo všetkých jazykoch do ktorých boli preložené. Svoju knižnicu ...více