Vesmír versus Alex Woods

Originální název: The Universe versus Alex Woods

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0891-0

Argo (2013) 978-80-257-0891-0 350

Alex Woods si uvědomuje, že jeho život nezačal zrovna konvenčním způsobem. Vyrůstá jen s matkou, která je navíc jasnovidka, a je mu naprosto jasné, že za to tu a tam schytá od kluků nakládačku. A ví taky, že se někdy můžou přihodit i ty nejnepravděpodobnější věci – má jizvu jako důkaz. Zatím ale ještě netuší, že ze setkání s mrzoutským samotářem, vdovcem panem Petersonem, vznikne nečekaně přátelství, v němž se naučí, že člověk v životě dostane jen jednu šanci. A že se musí rozhodnout co možná nejlíp. (Založil/a: Kůstka)

borntolive
  1. 8. 2015, 14:07
Podobný motiv jako film Gran Torino. Starý chlápek, kterého nikdo nemusí, a mladý kluk, který je tak trochu "jiný". Z toho prostě musí vzniknout zajímavá kombinace. Sympatický, svým způsobem ulítlý, konvenčně-nekonvenční příběh s přesahem do zásadních morálních témat, na který si vzpomenu vždycky, když piju ze sklenice s brčkem...
MargarethMatthews
  13. 8. 2013, 18:09
Naprosto úžasná kniha, jejíž konec mne dohnal k slzám a donutil mne se zamyslet nad spoustou věcí. Přeji si více takových knih a příběhů.
lidus
  23. 12. 2014, 17:08
Na to, že je tato kniha autorovou prvotinou, je naprosto excelentní. Místy nejsou některé věci dotažené nebo naopak působí vytrženě z kontextu, jako celek je ovšem román skvělý. Líbí se mi pojetí tématu a výborná je i charakteristika Alexe. Jakožto bývalého knihomola mě ohromně rozesmál výstižný rozbor toho, proč se někdo stane outsiderem.
Francesco
  19. 3. 2014, 15:42
Zajímavá kniha, která se dobře čte. Děj má spád a stále nabírá na obrátkách s koncem, který nepotřebuje žádný komentář. Z knihy jsem nebyl úplně u vytržení ale přesto hodnotím autorovu prvotinu jako zdařilý román a doporučuji k přečtení.
Sandalkar
  2. 4. 2014, 17:22
Po delší době kniha, která mě ke svým stránkám doslova přikovala. Velmi hezky a rychle se čte. A příběh? Nabízí zajímavý pohled na smrt. Knížka ukazuje o co vlastně člověku v jeho posledních dnech jde a rozhodně není nudná nebo přehnaně sentimentální. Doporučuji k přečtení...
LeWis
  21. 6. 2014, 17:19
KLADY - skvělý styl vyprávění- počátku mluví o přítomnosti, pak minulosti, pak se vrací zase do přítomnosti. Zajímavá fakta - i když astronomie není můj šálek čaje, člověk se dozví dost nejen o ní, ale i o ostatních oborech (a srozumitelně:). Příběh - podle popisku na obalu jsem čekala, že starý pán bude chodící encyklopedie, bude to filozof a něčím výjimečný, ale byla jsem překvapená, že to byl vlastně úplně normální člověk:) se svými klady a zápory. ZÁPORY - chybí mi tam nějaká kapitola, kde by se pořádně ukázalo, kdy k sobě Alex a pan Peterson našli cestu. Něco na ten způsob tam sice je, ale nějak mi ještě "něco" prostě chybí. Nějaká intimita, něco, kde by bylo vidět, jak je ten vztah hluboký - to člověk pochopí až na konci (možná to byl autorův záměr?). HLAVNÍ TÉMA - kromě života outsidera, kromě života s nemocí (epilepsie) a jiných menších témat, je to určitě téma eutanázie (dobrovolný odchod ze světa za něčí asistence). OBLÍBENÁ POSTAVA - Alex (víc takových lidí v reálném světě!) a určitě i jeho maminka (miluju trhlé postavy, které jsou nezávislé a okolí je považuje za podivíny). O AUTOROVI - co jsem pochopila, tak je to takový mladý génius - od pěti do jedenácti hrál na vysoké úrovni šachy.