Stallo

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-853-6

Host (2013) 978-80-7294-853-6 544

Léto roku 1978. Z chaty v dalarnských lesích ve Švédsku beze stopy zmizí malý chlapec. Jeho matka tvrdí, že ho unesl obr. Hocha už nikdy nenajdou.

Rok 1987, národní park Sarek v Laponsku. Gunnar Myrén, který se specializuje na fotografování divokých zvířat, zachytí ze svého letadla zvláštní výjev: medvěda uhánějícího přes močály, jemuž sedí na zádech podivné stvoření podobné dítěti, avšak chlupaté a s dlouhým ocasem. Vypadá jako opička, ale opice to není. Není to ani člověk, ani zvíře. Fotograf se domnívá, že zachytil trolla.

Rok 2004. Susso Myrénová vytvoří webovou stránku věnovanou trollům a skřítkům. Snaží se najít důkaz, který by potvrdil jejich existenci. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Jednou Susso zatelefonuje cizí žena a oznámí jí, že před svým domem zpozorovala malé podivné stvoření, které sledovalo ji i jejího čtyřletého vnuka. Susso vezme fotopast a okamžitě se za starou paní rozjede. Začíná děsivá výprava do neznáma…

Stallo je napínavý román na pomezí žánrů. Je to obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty. (zdroj: Host) (Založil/a: Shmade)

Stefan Spjut Stefan Spjut
*1973

achilles
  27. 12. 2013, 9:45
Tato kniha mě moc nezaujala. Dočtení se stalo (nikoliv Stallo) pouze jakousi nutností. První kapitola byla fascinující, popis lesa a chlapcovi pocity parádní. Čekal jsem něco podobného,ale nic takového se mi nedostalo. A pro ty komu neříká nic název a nechtějí se zamotat do Trollů:
Stallové jsou nebezpečný čarodějný pronárod. Obrovité hrůzné bytosti, které laponští šamani malovali na své bubny. Odpudivá tupá stvoření chtivá lidského masa.
Pett
  12. 12. 2013, 1:49
Super tísnivá a temná atmosféra....poodkrývání příběhu a pospojovávání všech souvislostí je naprosto návykové.... odnesla jsem si velký respekt k veškerým zvířátkům- nikdy nevíte co nebo kdo se v nich ukrývá... číst v létě, kdy nás chodí pravidelně "navštěvovat" veverky na chatě- sedí na plotě a koukaj... tak se asi pomátnu :) podtrženo a sečteno- mrazivé, šílené a zvráceně dokonalé....
psychoklara
  10. 5. 2014, 15:23
Je mi líto, že musím dát tak nízké hodnocení.
Úvod mě vyloženě znechutil. Začalo to blábolem o netopýrovi s kroužkem v uchu a pokračovalo přístupem matky k pobytu na chatě. Měla jsem pocit, že autor nejenže v životě neviděl netopýra, rozhodně ne kroužkovaného (pokud to mělo být nějaké mystické znamení týkající se stallů, tak jsem to zřejmě nepochopila), ale nikdy snad nebyl ve Švédsku v lese. "Žádné velké zvíře venku nemůže být." - ne, to nemůže myslet vážně...

Stať - Jakmile jsem překonala počáteční znechucení z té snůšky nesmyslů v úvodu, četla se mi kniha příjemně. Možná jsem další bláboly nevnímala, každopádně najednou to začalo být napínavé, čtivé, plné zvratů a překvapení. Bohužel i tuto nejzábavnější část knihy zabíjel autor nepochopitelnými popisy bytového textilu. Z nějakých důvodů se vyžívá v popisech ubrusů, záclon, koberců a dalších zcela nepodstatných podrobností. Hlavní postavě sice jde o život, ale přesto se dozvíte, jaký vzor měl ubrus na stole, u kterého seděla, když večeřela...

Závěr tomu nasadil korunu - v tom nejhorším slova smyslu. Všechny postavy se zničehonic začnou chovat naprosto nelogicky. Kdo utíká, ten se najednou otočí a běží vstříc svému nebezpečí, kdo je uvězněn, ten klade požadavky ohledně svého osvobození, atd. Tohle už skutečně nemělo ani hlavu ani patu.

Stallo je pro mě byla velkým zklamáním a nemůžu ho doporučit ani milovníkům skandinávské přírody a Laponských tradic.
LeaLea
  3. 5. 2014, 16:16
Tato kniha může jen těžko oslovit v širokém měřítku čtenářskou společnost. Je jiná. Dokonale odlišná od všeho, co jsem zatím četla. Dokonale žánrově nezaměřená. Já se bohužel zařadila k těm, kterých se závratně nedotkla. Ano, Stallo má svá silná místa - vlhké lesy, nebezpeční trollové a skřítci ve stodole, to svou atmosféru mělo. A lidi, kteří jsou jim svým způsobem děsivě podřízení. Nudila jsem se ale jak ve spoustě pasáží, tak u dialogů - nastiňovaly určité situace, vztah, atmosféru, to ano, ale příliš rozvláčným až nešťastným způsobem. Za mě tedy zajímavý nápad, neotřelé téma. Zpracování mě ale neohromilo.
Potulný mnich
  25. 5. 2014, 13:57
Taková hororová pohádka pro dospělé, kde umírají lidé,kde se vyskytují skřítkové a trollové. Originální nápad a napínavý děj, který mě zaujal a já můžu s čistým svědomím dát 4 hvězdy.
nana
  6. 4. 2014, 22:24
Většinou se zlákat reklamou nenechám a "zaručeným bestsellerům" se vyhýbám. Ale tady šlo o trolly. A ještě ta tajuplná obálka. Ale byla to chyba. Ano, prvních asi třicet stran, kterým říkám prolog, bylo skvělých. A já si říkala: jó, přesně po tom jsem tak toužila. Ale pak se příběh přehoupne do současnosti a styl vyprávění se dost změní, bohužel ne k lepšímu. Škoda...
Desmond
  10. 3. 2014, 9:51
Román se rozjel velice dobře. Autor nastínil téma a zbytek děje se nesl zahalen tajemstvím, které čtenář musel odkrývat. Bohužel mám pocit, že kniha stojí převážně na onom tajemství. Po jeho rozluštění jako by už toho neměla moc co nabídnout. Některé pasáže jsou zcela zbytečné, jejich vyškrtání a zkrácení románu o nějakých 150 stran by mu jen pomohlo.
DanielOsbourne
  29. 1. 2014, 20:00
Stefan Spjut přišel s knihou, která je vážně na pomezí všech možných žánrů. Příběh mě velice zaujal, ale něco mi tam vadilo. Vlastně ani sám nevím, co to bylo. Možná to bylo stále se opakující rozdělení vyprávění od Susso k Sevedovi a když sem si na to skoro zvykl, vstoupila do vyprávění Gudrun. Možná to mohlo být tloušťkou knihy, ale ať to bylo cokoliv, nevadilo mi to natolik, abych knihu nedočetl.

Základem u téhle knihy je uvědomit si popis, který ke knize náleží. "Je to obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty." Takže i když je hlavní linkou příběhu věc s trolly a únosem dětí, je zde i mnoho pasáží a vedlejších příběhů, kdy o trolly už tolik nejde. Ale i tyto příběhy jsou skvěle napsané a nikdy nejsou zbytečné. Vždycky se najde v knize postupem času chvíle, kdy si na tyhle pasáže čtenář vzpomene a řekne si "Aha...to vlastně bylo tohle..." Konec mě trochu zklamal. Vlastně ani nevim, co se to tam stal(l)o (tuhle slovní hříčku si člověk prostě nemůže odpustit :D). Skoro to vypadá jako by si autor nechal otevřená vrátka pro případné pokračování, ale být jím, tak bych to asi raději ani nedělal. Ale kdyby náhodou, přečtu si jí.

Čtení této knihy vůbec nelituji a rozhodně ji doporučuji. Je zde spousty skřítků, skvělých postav a příjemných popisů Švédské scenérie. Hlavně jde o něco nového, co tu již dlouho nebylo (zda-li vůbec někdy) a je dobře, že taková kniha vyšla. Za mě 4,5

Pihtipudas
  15. 1. 2014, 16:29
Recenze na knihu na webu Neoluxoru: http://neoluxor.cz/blog/recenze/co-kdyz-se-to-vsechno-vazne-stallo--408/
ajosip
  25. 7. 2014, 21:28
Když jsem začal číst tu to knihu tak mě zpočátku moc nebavila. Měl jsem z toho velký chaos, ale asi po 150 stranách to začalo být napínavé. Kniha se v celku dobře četla a těch 550 stran celkem rychle uběhlo.
rightname
  30. 5. 2014, 8:59
Na knihu jsem se těšil hodně, protože mi téma přišlo zajímavé a naobvyklé. Začátek byl slibný, ale potom úroveň dost klesla. Není to úplně zklamání, zápletka je určitě dobrá, ale jiný autor by to asi dokázal zpracovat lépe. Problém byl asi v tom, že jsem se o hrdiny nebál, nebyly tam žádné velké dějové zvraty, žádné velké překvapení...
Zombík
  12. 4. 2014, 23:09
Mrzí mě, že musím být tak negativní. Obvykle, co se týče knih, na každé umím najít pozitivum. Nebo je to proto, že si obvykle vybírám kvalitnější čtení (Tolkien, King, Martin), ale nechala jsem se oblbnout a v knihovně si půjčila Stallo. Bože, to byla krávovina, dávám jednu hvězdu a to jen pro první zajímavou kapitolu o únosu kluka v lese. Pak se to zvrhlo v nesmyslné detektivní pátrání po trollech a únoscích, ježdění od čerta k ďáblu a jestli jim věří nebo nevěří a znovu a znovu opakování co se jak stalo. Nebo teda Stallo. A nejvíc mě tam dostávaly ty krátké stupidní popisné věty, jež jedna nesouvisí s předešlou. Nato, jakou tomu dělali reklamu a jak slibně to vypadalo - těžké zklamání.