Originální název: The Catcher in the Rye

Volvox Globator (1996) 80-85769-85-9 150
Práce (1979) 199
Odeon (1968) 175
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1960) 229

Děj románu je jednoduchý, pojednává o šestnáctiletém Holdenovi a jeho zkušenostech z New York City, jeho vyloučení a odchodu z elitní školy. Kniha je však význačná svým ironickým hlasem vypravěče v první osobě, Holdena. Umožňuje hluboký pohled a zároveň nespolehlivou výpověď vypravěče, který vysvětluje důležitost loajality, "falešnost" dospělosti a svou vlastní neupřímnost.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: cabestany)

Anael
  31. 8. 2012, 22:07
Průměrná kniha, která mě nebavila a musela jsem ji přečíst, protože spadá do povinné četby. Mám ráda kniha psané spisovně a trocha slangu mi nevadí, ale tohle bylo na mě příliš. Vím, že to knize možná přidává na opravdovosti, ale mně prostě vadilo, jak se Holden vyjadřoval.
alča87
  27. 7. 2013, 10:32
I když na mě kniha působila, že nemá žádný děj, četla jsem a četla až byl konec.
Věřím, že v době svého prvního vydání byla průlomová, dnes je to už trochu překonané jinými díly. S hlavním hrdinou jsme prožila dobré i zlé, zapůsobila na mě. Hlavní postava mi sice někdy lezla strašně na nervy, ale prostě jsem si ke knize vytvořila zvláštní pouto.
Nikdy jsem ji nemusela číst jako "povinnou četbu", vybrala jsem si ji sama a jsem tomu ráda, protože tahle kniha může v některých čtenářích vybudovat nezájem k další četbě.
jatox
  17. 9. 2011, 20:41
Vesměs se asi budu opakovat. Ale opravdu, fakt to nemá žádnej děj a styl mluvy mě dost rozčiloval (páni, tak to mě umrtvilo, to člověku dovede jít na nervy, byl jsem strašně deprimovanej).
Nepotřebuju mít v knize extra giga ultra zápletku á la Harry Potter. Ale v tom případě ta kniha musí mít nějakou myšlenku. Jenže ona tam žádná nebyla. Hmm, zajímavý. V čem je tak dobrejch 200 stran plácání bez hlubší myšlenky, než že je ten týpek ze všeho deprimovanej?

Já vim, že jde jakoby o tu psychiku toho kluka, ale mně se stejně nezdálo, že by to bylo nějak vystihující. Týpek sice sral na školu, ale vlastně si dokázal všeho možnýho jinýho vážit a tak... no, musim říct, že celkově na mě ta postava vůbec nepůsobila důvěryhodně.

Do tý první půlky to bylo vůbec o ničem, hlavně ty rozhovory mezi klukama a tak. Pak to bylo trošku zajímavější, ale ten konec mě docela zklamal. První co mě napadlo, když sem to četla, že je to takovej hodně slabej odvar na styl Mládí v hajzlu, ale pořád jsem se sebe musela ptát, jestli se mám jako smát. Protože já se nesmála.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 12:51
Tato kniha mě nikterak nezaujala, místy až nudná. Příběh mladíka, který hledá sám sebe. Možná jsem ji četla ve špatném věku.
Rames
  30. 10. 2014, 9:02
Postava Holdena je zároveň vypravěčem příběhu který chybí. Čtenář se nemá čeho zachytit a tak se topí v Holdenových nezralých úvahách a nedostatku vyjadřovacích schopností. Velkým kladem tohoto díla je malý rozsah.
Ivulina
  29. 7. 2015, 10:09
Taky mi chvíli trvalo, než jsem se opravdu začetla. Nebyl čas, pak nebyla nálada a tak, klasika. Ale po přečtení poloviny jsem měla pocit, že čtu něco hrozně reálného. Možná až důležitého. Některé fráze se často opakují, jazyk není nikterak složitý a děj bych taky neoznačila za strhující. Přesto však Kdo chytá v žitě má co říct, opravdu. Padesátá léta? Kdyby Salinger věděl, jak je jeho portrét pocitu všeobecné zbytečnosti, s mistrovstvím v podlézání a životním cílem v kariéře, která je všemi opěvovaná ale v praxi nepotřebná, aktuální! Neřekla bych, že dílo boří nějaké konvence, ale určitě představuje nádhernou myšlenku, se kterou se prostě svět nedokáže sžít - každý člověk je originál, jakýkoliv zdánlivě dokonalý systém bude jen stěží vyhovovat všem, a to, že jedinec vybočuje, je přirozenější než setkání třeba jen dvou osob si velmi podobných.

"Allie, don't let me disappear. Allie, don't let me disappear. Please, Allie."
VerenaLord
  10. 5. 2016, 10:34
Nějak se mi nestává, že bych knihu nedočetla, ale tentokrát jsem nevydržela s nervy a knihu vážně klapla a odložila nadobro. To se nedá číst, nemám ráda přehršle slangu, sprostých slov, nadutosti a tady je toho všeho víc, než je zdrávo. Kniha o ničem, žádný děj, nic zajímavého. Jsem ráda, že mě v povinné četbě tato kniha minula.
Bloodym
  4. 12. 2013, 17:48
Knihu jsem si na gymplu záměrně vybrala na referát, protože jsem ji chtěla už dlouho přečíst. No můžu k tomu jen říct, že jsem ráda, že je tak krátká. Vyjadřování hlavního hrdiny mi ani tak moc nevadilo, jako spíše jeho povaha. Já se uvědomuji okolnosti doby, kdy byla kniha psaná a tak. Ale lidi jako Holdena mám tendenci mlátit i v běžném životě. Jak v šestnácti, v osmnácti, ve dvaceti, kdy mají ještě celý život před sebou a vědí starou belu, můžou mít pocity, že všechno je na houby a nic už nikdy nebude lepší a blablabla. Pro existencionalismus a nihilismus tak populární u některých rádoby intelektuálů nemám pochopení. Nikdy nejsem schopná říct, jestli je to jen póza nebo si to opravdu myslí i když vlastně nikdy nic pořádně nezažili. Každopádně co si pamatuju mám tendenci takovým lidem jednu vrazit a poslat je něco dělat, aby se vzpamatovali. A výraz paní profesorky, když jsem jí sdělila, že se mi kniha nelíbila a do hlavního hrdiny se opravdu nejsem schopná vcítit ani trochu byl naprosto k nezaplacení :)
venpazz
  19. 5. 2013, 20:16
Doufám, že z toho dobře odmaturuju. Pak už to nikdy číst nemusím.

S některými Holdenovými myšlenkami jsem se ztotožnila (což mě spíš vyděsilo, než že by to bylo dobře). Pouze jsem se utvrdila v tom, že se mi vždy budou víc líbit knihy, které jsou jazykově na úrovni. Nápad asi původně nebyl špatný, já osobně jsem si ale ze čtení nic neodnesla.
Fade
  28. 11. 2012, 10:39
Momentálně jsem trochu rozpolcená. Knihu jsem poprvé četla před pár lety a pamatuji si, že mě tehdy hodně oslovila. Když jsem ji ale z knihovny vylovila tentokrát, měla jsem s ní docela problém a párkrát už jsem ji i chtěla zahodit. Přesto se nevzdávám svého tehdejšího pocitu a svádím své nynější zklamání na špatnou náladu. :)
Jadelaine
  6. 5. 2015, 19:36
Ze začátku knihy jsem ji chtěla zavřít a už se k ní nevracet, zvláště kvůli jazyku, ale přesto mě zajímalo, za co si zasloužila takový věhlas. A výsledek se dostavil- v příběhu jsem si našla pár myšlenek k úvaze. Dávám 3 hvězdičky.
borntolive
  12. 9. 2012, 21:42
A já myslela, že toto je opravdový svět každého teenagera... Vzpurný, ale přitom tak citlivý. Ochotný bojovat za svoje hodnoty. Já jsem vnímala vnitřního Holdena a ten nastavuje obrovské zrcadlo celé sešněrované, nalajnované a dnes tak "morální" společnosti.
Ivet
  27. 9. 2013, 13:08
Po dlouhé době mi kniha tak moc nesedla. Kromě věčného vysvětlování, jak myslel předchozí větu, mě ubíjelo pořád to samé opakování.. umrtvilo, deprimovanej, tajtrlící, brečení. Aspoň že to má jakž takž hlavu a patu. I když konec je možná úmyslně tak stručný, až mi to přišlo odfláknuté.
Jako americký hrdina mi Holden opravdu nesedí. Spíš jako fracek, který neví, co chce, přidává starosti rodině, a ani se nesnaží se sebou něco udělat.
G8
  7. 4. 2013, 13:48
Hezké zrcadlo nastavené americké konzervativní společnosti a světu, kde má každý mít své místo. Okolo knihy se postupem času zhmotnil poměrně početný kult, ale dle mého názoru samotná kniha není nic až tak převratného. Knihu bych nedoporučil začínajícím čtenářům a lidem bez nadhledu.
cmuchal
  1. 11. 2012, 8:50
Realistické, vtipné, ale příběh by mohl být pro můj vkus více rozvinutější, i když takhle neodhalený si zachovává jisté kouzlo. Líbí se mi, jak všechno rozebírá do detailu a vnímá maličkosti. Depresivní a přecitlivělý Holden Caulfield mě však nezaujal tak, že bych si koupil knihu a propagoval ji a třeba doporučoval jiným. Na tu dobu to byl trhák, avšak dnes jsou lepší.
antoniana
  19. 8. 2014, 9:49
Tahle kniha podle komentářů vzbuzuje rozporuplné reakce. Na jednu stranu jsou tam skvělé pasáže - rozhovory se sestrou, vyprávění o mrtvém bratrovi nebo závěr příběhu (který mě naprosto umrtvil:) Místama jsem měla pocit, že pod tím tak trochu nudným příběhem je něco víc, ale ne vždy jsem to dokázala rozluštit. Slang, jakým je to napsané, mi zas tolik nevadil, i když občas se až moc opakovala stejná slova. V budoucnosti si chci knihu přečíst určitě ještě jednou, protože na ní zkrátka něco je.
MargarethMatthews
  29. 3. 2012, 16:36
Další z knih, která mne vtáhla do děje a stala se velmi čtivým společníkem. Musím ale souhlasit, že výraz "deprimovanej" už nechci dlouho slyšet ani vidět. Oceňuji však věrné vykreslení hlavní postavy a prostředí do kterého byl zasazen. Nutno podotknout, že mne však kniha nezaujala natolik, abych ji musela číst opakovaně.
Martin_cz
  15. 11. 2013, 23:47
Původně se mi zas až tak nelíbila, ke konci jsem mě však začla bavit. Po přečtení jsem si dokonce uvědomil, že byla opravdu dobrá. Bohužel nevím, co takovouhle opožděnou euforii způsobilo.
RockWagram
  27. 4. 2011, 15:40
,,Jestli chcete co vědět, tak...'' mě ta kniha nějakým záhadným způsobem dostala. V komentářích jsem si všiml, že byla většinou absolutní propadák, nebo absolutní trhák. Opravdu je to příběh chlapce, který si věčně na něco stěžuje a nadává na celý svět. Když jsem nad ním ale zapřemýšlel, tak jsem se mu vůbec nedivil. Vždyť chtěl jen klid od toho moderního světa, který vše neustále zrychluje a mění. Myslím, že spousta lidí hledá to své místečko ,,v chaloupce u lesa...ale ne přímo v lese, poněvadž chci, aby tam bylo od rána do večera moře slunce.'' Mě si Salinger získal. A jelikož byla kniha většinou absolutní prohra, nebo výhra...dávám rovnou 5 hvězdiček.
JSK
  26. 7. 2010, 12:53
tohle je kult. Holden je kultovní postava. fucking untouchable.
široce dezinterpretovaná knížka.
nedoporučuju začínajícím čtenářům ani čteářům klasicky literatury. leda z toho budete naštvany. Jak tahle blbost bez pořádnýho příběhu s otravným hlavním hrdinou může bejt tak slavná?!
haha.
"začal jsem si představovat, jak mi jdou na pohřeb miliony kretenu"
snedy
  23. 8. 2013, 15:19
Když je dvousetstránková kniha příliš dlouhá, je něco špatně. Tenhle pokus o sondu do nitra dospívajícího se nepovedl - všechno to působí až moc knižně, prvoplánovitě a neskutečně nesympaticky (hlavní postava se opakuje, ze všeho je deprimovaná, umrtvená a chová se naprosto sobecky). Chybějící děj bych překousl, pokud by to málo bylo nějakým způsobem zajímavé, dobře okomentované nebo aspoň podnětné pro přemýšlení. Ale mým jediným výstupem po dočtení bylo, že Holden by si zasloužil pár facek a většina čtenářů by si měla zjistit, jak má vypadat sžíravý sarkasmus. A to jsem se opravdu snažil pochopit, co chtěl Salinger vlastně říct. Tentokrát se to ale nepovedlo.
Weetr
  4. 11. 2012, 22:11
Nepodceňovala bych toto i na dnešní dobu zázračné dílko. Není to jen ´o nějakém puberťákovi, co neví, kam s životem´. Citlivý svět dospívajícího člověka, který nechce vidět to špatné, přesto v tom musí žít. Upíná svou jedinou naději ke své malé sestřičce, které se ještě dá věřit. V tom je skrytá pravda, o čem jiném by život byl...?
Terůů
  6. 7. 2014, 11:30
Holden byl vzdorovitý mladíček. Hledal něco, co mu jeho okolí nemohlo poskytnout nebo si aspoň myslel, že mu to jeho okolí nemůže poskytnout - přesně jak mu pověděl profesor Antolini. Žiju sice naprosto v jiné době a na odlišném místě, ale i tak ho velmi dobře chápu.
prostejenja
  7. 9. 2013, 12:52
Bída s nouzí. Jak se tato kniha mohla stát kultem asi nikdy nepochopím. Kromě toho, že to bylo absolutně o ničem, tak mě neskutečným způsobem rozčiloval slang, kterým byla napsána a neustále se dokola opakující trapné fráze. 'Bez psiny, tohle mě umrtvilo.' Možná je to na vině překladu, ale vyhledávání si originálního textu, je totální ztráta času, už pro samotný neděj. Sorry Salingere, ale takhle ne!
lucy.sankova
  22. 11. 2012, 20:38
Zbytečně zdlouhavý příběh. Všechno, co zde Salinger napsal na 200 stránkách, mohl klidně napsat na 30 stránek a bylo by to takřka stejný :)
Kniha mě tedy moc nezaujala, ale jako Anael, musela jsem ji přečíst, protože je v povinné četbě.
AkzuzkA
  23. 9. 2011, 14:52
Knihu jsem přečetla ještě na střední škole v rámci povinné četby. Tehdy mě svým způsobem nadchla, aniž bych dokázala říct, čím přesně. Dodnes mám v paměti některé vtipné pasáže, dodnes mám v sešitě poznamenaných pár citátů, které mi přijdou trefné. Když se ale nad knihou zamyslím s odstupem času, nepokládám ji už za výjimečnou. Netvrdím, že by ji lidé neměli číst, jistou literární hodnotu bezesporu má, pro mě ale nespadá do kategorie "The best of..."
Francesco
  11. 3. 2014, 12:52
Ani průměr ale podprůměr řekl bych. Žádný děj, pořád jsem očekával kdy se začne něco dít a najednou byl konec. Stokrát opakující se slovní spojení mě uvádělo v šílenství. Hlavního hrdinu, toho fracka Holdena jsem neměl rád od prvních stránek knihy. Jestli byl toto záměr autora tak se mu povedl. Jinak nevím, čím jiným by tato kniha obohatila náš svět.
BíláVrána
  16. 3. 2013, 21:46
Obávám se, že nejsem čtenář, na kterého bylo v tomto případě cíleno, neb mi nevyhovovalo takřka nic. Už v knihovně mě rozčílil křiklavě žlutý přebal :-) a od první stránky mi velice vadil jazyk a hlavní hrdina, s nímž jsem se nebyla schopná ztotožnit. Místy (většinou) se mi zdálo to "příblížení se teen duši" přehnané a ve výsledku vlastně neobvykle ploché. Brzy jsem se dostala do fáze, kdy jsem byla knihou a rychlostí (přímo překotností) vyprávění tak unavená, že jsem nebyla s to číst pozorně.
Margret
  20. 2. 2012, 19:24
Šla jsem do toho hlavně proto, že možná pochopím Marka Chapmana. Musela jsem se hodně nutit dočíst tuto knihu, držela mě u toho snad jen naděje, že ta hlavní myšlenka přijde v polovině...v druhé polovině...ke konci...na konci...a ono nic. Skrytý význam mi ušel a myslím, že už ho nikdy znovu hledat v této knize nebudu.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:48

Tato kniha je zajímavá, je psaná nespisovně, protože to vypráví 16-ti letý hoch. Tato kniha se stala fenoménem až delší dobu po vydání, mladí lidé té doby si ji vzali za svůj symbol, či co, vypůjčím si úryvek anotace:

Tento román je příběh člověka, který stále hledá lásku, čistotu a lidskou pravdu ve světě bezohledném a krutém. Hlavní hrdina považuje dospělé za lháře, jen děti mu připadají opravdové, nefalešné.

- asi tak to je. Nemůžu říct, že bych si ji chtěla někdy ještě číst, ale čte se pěkně, rychle :) Líbily se mi ty jeho výrazy. To mě umrtvilo :D To je jeden typický :)
Beornottobe
  31. 3. 2013, 20:45
Mě to bavilo, a moc! Nikdy se mi nějak nelíbily knihy, kde není nějaká zajímavá zápletka, ale v téhle mi to vůbec nechybělo, ba naopak. Holdenův pohled na svět a sarkastické poznámky mi bohatě vystačily na to, abych se při čtení velmi dobře bavila a to i přesto, že mi občas svým chováním lezl na nervy.
Každopádně je to kniha, která mě dostala a i jsem se u ní zasmála a "to mě umrtvilo".
thierry
  1. 10. 2012, 16:12
Na střední škole se mi to tak líbilo, že jsem to přečetl dvakrát během dvou dnů, takže jsem to i zařadil mezi své oblíbené knížky. Teď jsem po letech (ve 23 letech) dostal chuť si to připomenout a myslel jsem, že to snad ani nedočtu. Tak moc se během těch několika let změnil můj názor a pohled na svět, že mi hlavní hrdina najednou vadil asi podobně jako mi vadí středoškoláci, na které narazím v MHD apod. Proto musím i upravit hodnocení směrem dolů.
sharky95
  17. 6. 2012, 22:30
Hlavní hrdina je dobře vykreslený, jen působí nevěrohodně. Podle něho je každý imbecil, idiot, kretén, úchyl... Všechno ho deprimuje. Je to odpočinkové čtení, ale podruhé už asi...nebo spíš určitě ne.
Altheus
  29. 3. 2015, 0:02
Neskutečná nuda. Knihu jsem bohužel nedočetl do konce, ale myslím, že ani kdybych ji dočetl, tak bych nebyl schopen ji nějak ohodnotit. Neměli jsme ji v povinné četbě, četl jsem ji prostě ze zvědavosti. Nicméně to opravdu není můj šálek čaje.
Veunek
  19. 6. 2014, 17:31
Moje nejoblíbenější kniha, vážně. Pro většinu lidí, o kterých vím, že toto dílo četli, je to "hrozná blbost, fakt divná kniha, kravina co nemá smysl" apod. Mně ale přijde prostě perfektní, ani nedokážu říct čím. Možná tím, že Holden jedná tak bezprostředně a vyjadřuje veškeré své myšlenky, i ty úplně obyčejné, přemýšlí nad divnýma a nesmyslnýma věcma, které ale určitě napadnou občas každého (např. jeho přemítání o koženém kufru, nemocném učiteli hned na začátku). Knihu mám nejradši asi proto, že při čtení jsem se střídavě dusila smíchy nebo jsem měla husí kůži z toho, že někdo (Holden) přemýšlí úplně stejně jako já, což mi přišlo fakt děsivé a zároveň super. Asi jsem divná :D. Za sebe můžu jedině doporučit, ikdyž komukoliv jsem to dopuručila, tak tomu se tahle knížka nelíbila.
dalloway
  11. 9. 2013, 11:35
Kultovní dílo. Kultovní Holden Caulfield. Snad ani netřeba nic jiného dodávat. Vysoce doporučuji přečíst knihu v originále, jazyk je prvotřídní.
Heather
  23. 9. 2012, 21:02
Hotová senzace, ale asi to člověku musí sednout;) Mně to tedy sedlo perfektně! Ani nevím, která jiná kniha mě tak rozesmála. Možná to bude tím, že bych taky chtěla, aby mě někdo přikryl, kdybych náhodou ležela na ulici v tratolišti krve;):D
Luci-ye
  29. 8. 2012, 10:50
Obraty jako třeba takjakotak, bez psiny, vážně, jestli chcete co vědět....nevadily mi. Četla jsem ji kvůli tomu, že ten název je známej a docela se mi i líbila. Například u pasáže, kdy jede ze školy Pencey domů vlakem a začne si vymýšlet, když se dá do řeči s matkou svého bývalého spolužáka, u té jsem se musela smát.

„Smím se vás zeptat, jak se jmenujete?“
„Rudolf Schmidt,“ odpověděl jsem. Neměl jsem chuť jí vykládat svoje curriculum vitae. Rudolf Schmidt se jmenoval školník v našem křídle.
(...)
„Ernest tu školu přímo zbožňuje.“
„Však já vím.“ Načež jsem si začal kapánek pouštět hubu na špacír. „On se ohromně dobře přizpůsobuje. Vážně. Jako že se dovede doopravdy všemu přizpůsobit.“
„Myslíte?“ zeptala se mě. Zřejmě ji to pekelně zajímalo.
„Ernest? Ovšem,“ povídám.
(...)
„Někdy máme s manželem o Ernesta starosti,“ povídá. „Někdy máme dojem, že se dost dobře nesnáší s lidmi.“
„Jak to myslíte?“
„Víte, on je to totiž hrozně citlivý hoch. Nikdy se moc dobře nesnášel s ostatními hochy. Snad bere všechny věci trochu vážněji, než by na svůj věk měl.“
Citlivý. To mě umrtvilo! Ten pásek Morrow byl citlivej asi jako prkýnko na W.C.

a ten konec, kdy si vymyslí nádor a dovolenou s babičkou v Jižní Americe... :-D
maddean
  19. 10. 2011, 10:34
Knížku jsem četla už na střední a tehdy mi přišla zajímavá, čtivá a tak. Vzhledem k tomu, že knížky většinou nečtu dvakrát i když se mi líbí (protože je jich pořád tolik, které chci ještě stihnout přečíst), tak nevim nevim jestli bych se k ní někdy vrátila. Myslím, že na to mám jiné favority. Ale i tak se to číst dalo a když člověk četl pozorně, mohl si z toho odnést hodně.
Mifeet
  10. 2. 2010, 23:25
Abych pravdu řekl, nevím, co z této knihy udělalo takovou legendu. Možná, že ve své době byla výjimečná, ale dnes už je knih s podobným tématem více a jsou i lepší. Nevím, ale prostě mě nebavilo celou knihu číst stěžování si a nadávání nějakého puberťáka.
Palahniuk
  27. 3. 2015, 9:56
Děj, proč chce pořád každej děj? Na knížky se kouká jako na pitomej film, hlavně, aby tam byla zápletka, pointa...
Kdo chytá v žitě je výborná kniha. Její největší kouzlo spočívá v jazyku, který Salinger používá a Pellarovic překlad je pecka.

Cermag
  26. 3. 2015, 9:52
Ve výsledku zajímavá a přitom velmi rozporuplná kniha.

- po prvních 30-40ti stranách jsem to chtěl zavřít a už nečíst, příběh o ničem a vyprávění stylem i náplní, že by ho mohl psát každý z nás, stačilo by jen popisovat všední události
- nicméně jsem vydržel a pokračoval ve čtení a čím jsem byl v knize dále, tím více to bylo zajímavé
- najednou jsem se v některých pohledech začínal s vypravěčem ztotožňovat a přicházel i na jiné zajímavé myšlenky
- vlastně čím více jsem se blížil ke konci, tím více byla kniha zajímavá, přinášela podněty k zamyšlení a ukazovala myšlení nezatížené problémy dospělých

Ve výsledku jsem byl tedy, i přes překonávání na začátku, s knihou spokojen a dovedu si představit, že kdybych jí četl v 15-18 letech, tak bych v ní našel úplně jiné věci, než dnes (táhne mi na 30)
blue_tango
  2. 5. 2014, 20:42
Tak s Holdenem bych na kafe zašla moc ráda :-) Vyjadřování mi nevadilo, kniha se mi četla dobře. Je to jedna z takových knih, kterou můžete otevřít na kterékoli stránce a začíst se. Mně osobně často nutila k přemýšlení a musím v lecčem s autorem souhlasit. Taky se mi ten svět dospělých úplně nelíbí.
Lucielle
  12. 1. 2014, 10:12
Chystala jsem se napsat nadšený komentář o tom, jak moc mě kniha uchvátila a nadchla. Leč nejdříve jsem si přečetla komentáře ostatních a teď se trochu obávám, aby mě někdo neukamenoval :-) , ... přesto .... kniha je úžasná, vůbec nic mě na ní nerozčilovalo a přečetla jsem ji jedním dechem. Zaujala mě zmínka o pití Ovomaltine, které miluji a vůbec jsem netušila, že v Americe se pilo již v roce 1951 :-)
Bifftekk
  8. 8. 2013, 20:19
„Věčně říkám: „Těší mě, že jsem se s váma seznámil“ někomu, s kým mě netěšilo ani trochu se seznámit. Ale když člověk chce žít, musí tyhle věci říkat.“ Pro někoho propadák, pro mě kniha číslo jedna. Skvělý Holden a jeho negativismus. Svět hold není takový, jaký ho my chceme.
p.a.
  27. 6. 2013, 12:20
Četl jsem tuhle knihu na začátku 80. let. Komouši jí tenkrát vydali, protože ukazovala desiluzi života v kapitalizmu. Moc mě nebavila tenkrát a dneska by to bylo ještě horší. Trochu nechápu ten její kultovní status. 45 %
Ilunka
  17. 11. 2012, 18:29
Doteď nechápu lidi, kteří jsou z téhle knížky naprosto nadšení. Celou dobu čekáte, že se začne dít a najednou dočtete poslední stránku a uvědomíte si, že to bylo nakonec o ničem a ztratili jste tak několik dní života. A jako bonus začnete nenávidět hlavního hrdinu už po několika stránkách. Nikdy více.
mishelin
  11. 3. 2012, 17:32
Knížku jsem četla na střední - nějaký pátek už to bude, ale stále na ni vzpomínám jako na dobře využitý čas. Asi si ji budu muset přečíst znovu, abych si ji osvěžila
tricky
  8. 4. 2010, 20:50
Přesně totéž co MIFEET či FOLLE , snad nejpřeceňovaná věc co se ke mě dostala. A to jsem ji přečet dvakrát(nevím proč). Možná mi neseděli tyhle týpci. Já měl radši Podzemníky Jacka Kerouaca
Krissty
  11. 9. 2015, 20:03
Jak na to tak koukám, tahle kniha je většinou buď absolutní paráda nebo totální propadák. Já se řadím k té první skupině čtenářů, možná i díky tomu, že jsem se v Holdenovi našla. A jsem vážně nadšená, že jsem objevila knihu, kterou vypráví hrdina, s nímž se v jeho myšlenkách a depresích mohu naprosto ztotožnit. Ne, nemá to žádný děj. Hlavní je to, co se děje v hlavě mladého kluka. A právě to je na celém tomhle díle tak nádherné.

1 2 3