Povídky - Edgar Allan Poe

Povídky - Edgar Allan Poe

Československý spisovatel - 2011
ISBN: 978-80-74590-42-9

Československý spisovatel (2011) 978-80-74590-42-9 335

Povídky Edgara Allana Poea v překladu Ladislava Šenkyříka a s ilustracemi Harryho Clarka.

Povídky:
Bob-Bon
Fakta o případu monsieura Valdemara
Vévoda De L'Omelette
Maelzelův šachista
Arnheimské panství neboli Zahrada v krajině
Landorova vila
Jeruzalémská povídka
Proč ten malý Francous nosí ruku v pásce
Jak se píše do časopisu aneb Petr Tůdle
Filosofie nábytku
Kterak psáti článek pro Blackwood
V tísni
U konce s dechem
Literární život váženého pana Tenta Nonce (Založil/a: asxasx)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

barbiegrrrl
  11. 3. 2016, 22:25
Tahle sbírka povídek je opravdu trochu jiná, než ostatní. Cílem bylo představit Poea i jinak, než jen jako autora strašidelných příběhů a to se také určitě povedlo. Jedná se totiž o reprezentativní průřez jeho tvorbou, představující autorovy různé literární polohy a přispívá k jeho lepšímu poznání, které nám většina sbírek s těmi nejprofláknutějšími díly nemůže nabídnout. Přesto se musím přiznat, že povídky, které se mi líbily asi nejvíce, tedy Morella, Brýle a Fakta o případu monsieura Valdemara, patří zrovna mezi ty, které jsou pro tohoto autora typické. Ze satirických "blackwoodovských" povídek mě pak nejvíce zaujala ta s názvem V tísni. Na druhou stranu veskrze popisné povídky Arnheimské panství neboli Zahrada v krajině a na ní navazující Landorova vila mě vyloženě nudily (a že to říkám vážně nerada). Skvělou třešničkou na dortu byl pro mě však doslov Michala Peprníka Podoby Edgara Allana Poea. Pro výhradní příznivce poeovských hororů a detektivek jsou k dostání určitě vhodnější knihy, avšak pro fanoušky Poea, které zajímá jeho tvorba jako celek, je přečtení této knihy téměř povinností.
asxasx
  8. 3. 2012, 11:27
Tato kniha obsahuje většinou ne příliš známé povídky Edgara Allana Poea. Přesto jsou geniální a stojí za přečtení.
nadia123
  2. 12. 2013, 9:09
cetla jsem hodne povidek od Edgara allana poe a velmi se mi libily. Nemohu rict,ze to byly nejkrasnejsi povidky, ktere jsem cetla,protoze po stupem casu vas budou nudit. Ale kdyz chcete si jen tak neco precist tak tato kniha je presne pro to. :)